BG EN

Над 6 хиляди болнични са спрени за проверка

Икономика

Над 6 хиляди болнични са спрени за проверка

22872
на 26.08.2019
Над 6 хиляди болнични са спрени за проверка
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

6168 са спрените и обжалваните болнични листове за периода януари – юли за тази година. Отменените 1987 броя, това съобщиха от НОИ, цитирани от „Монитор“. Ръстът на обжалваните болнични за общо заболяване е два пъти по-голям спрямо тези за 2018 година. За същия период на миналата година са обжалвани 3311 и отменени 1304 болнични, а за цялата 2018 г. общият брой на обжалваните е 6710, на отменените – 2419. 

препоръчано

Основанието за обжалване е неспазване на нормативните разпоредби, свързани с експертизата на временната неработоспособност, коментират от НОИ. За първите три месеца на тази година НОИ е изплатил 130 159 820 лв., за същия период през миналата година сумата е с 10 милиона по-малко, тогава са платени 119 227 271 лв., заявиха от института.

Почти половин милиард са изплатените болнични за 2018 г., като точната сума е 456 278 489 лв. Увеличение на издаване на болнични листи се забелязва и през летния сезон, и около празнични дни, което само по себе си говори за доста съмнителна практика на издаване. За шестте месеца на 2018, както и за полугодието на 2019 г. данните са сходни за двата периода – около 1,6 милиона са издадените болнични за общо заболяване. 

Общият брой болнични листове за 2018 г. е 3 229 650. Около 3,5 млн. е очакваният брой на болничните листове за цялата 2019 г. според данните на Националния осигурителен институт.

В момента работодателят плаща от 1-вия до 3-тия ден на болничния в размер на 70% от заплащането, а след третия ден държавата дава 80% от възнаграждението на служителя. Ето защо от бизнеса предлагат първите три дни от болничния да се считат за нулеви и да не се плащат. 

Това обаче са само болничните от четвъртия ден нататък, които се плащат от института. Ползването на болничен се отразява отрицателно на заплатата ни за месеца. Излизането ни в болничен обикновено води до намаляване на паричната сума, която получаваме за месеца, респективно и до намаляване на дължимите осигуровки и въпреки това има двоен ръст в издаването и обжалването на болнични.
В наредбата за медицинската експертиза е ясно обяснено кога се издава и в кои случай се отказва болничен.

Лекуващите лекари могат да издават еднолично болнични до 14 дни непрекъснато, но не повече от 40 дни в рамките на една календарна година. След изтичането на този болничен болният се насочва към Лекарска консултативна комисия (ЛКК). Когато става дума за болнично лечение, болничен лист за цялото време на болничното лечение се издава еднолично от лекуващия лекар/зъболекар, а ако след това е необходимо и домашно лечение - при изписването се издава един болничен лист от ЛКК, но не повече от 30 дни за домашно лечение.
Болният, работодателят, НОИ или органите на медицинската експертиза на работоспособността могат да обжалват вече издадени болнични листи. 

Националният осигурителен институт обявява, че размерът на средния осигурителен доход за страната за месец юни 2019 г. е 968,71 лв. Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 1.07.2018 г. до 30.06.2019 г. е 936,91 лв. Националният осигурителен институт вече изпраща съобщения за изплатени парични обезщетения за временна неработоспособност, майчинство или при осиновяване на дете по електронен път само след заявка през сайта на институцията.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК