ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Русия спечели първия рунд от битка за това какво представлява шампанското, след като френските производители се съгласиха да възобновят износа и да се съобразят с противоречиво местно правило за етикетите.
Лоби, представляващо френската индустрия за производство на шампанско, реши да отмени бойкот върху доставките към Русия от 15 септември.
Производителите се съгласиха да променят етикетите на гърба на бутилките, така че да те да описват съдържанието като пенливо вино, съобщи един от ръководителите на Интерпрофесионалния комитет по виното в Шампан.
"Решихме да инвестираме в дипломация, за да намерим решение. Битката далеч не е приключила и може да се окаже дълга“, заяви Жан-Мари Барилер, цитиран от световните агенции и "Днес.бг".
Ходът на Франция е предприет, въпреки че Русия не съобщава дали ще промени закон от юли, предоставящ изключителни права върху термина "шампанско" на бутилки с пенливата течност, които са местно производство.
Законът разгневи производителите на френско шампанско, които са известни с яростната си защита на географското наименование, водещо началото си от североизточната област Шампан, където се отглежда виното.


