ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
От утре започва дългоочакваният ремонт на тракийския храм край Старосел, най- голямата находка от тоя род в Югоизточна Европа, делото на живота на големия ни археолог д-р Китов. Него го няма на този свят вече седма година, а храмът се подпира на временната дървена конструкция, която той постави през 2000 година.
Времето обаче не прощава и състоянието на храма се влошава все повече, да не говорим, че изглежда гротескно с найлоните и скованите дъски.
Дъждовете и свлачищата повлякоха страничната стена миналата година и всичко, което общината можеше да направи, е да ограничи достъпа до храма и да освободи страничния район от насипите. Работата по крепидата бе финансирана с 50 000 лв. от Министерството на културата, отпуснати през декември миналата година. Бяха премахнати над 1000 кубика пръст, срутили се върху купола. Целият могилен насип вече е отстранен, извършено е повърхностно отводняване и дренаж. Сега пак от Министерството са осигурени 360 000 лв., с които ще бъде сериозно укрепен храмът.
Реконструкцията ще започне от свлеклия се през зимата купол. След това ще бъде премахната най-сетне дървената укрепителна конструкция вътре и ще бъде заменена с метална.
През 2000 година д-р Китов доказа, че храмът - гробница датира от края на V век и началото на IV век пр. н. е. и най-вероятно е на тракийския владетел Ситалк - могъщ цар на Одринското царство. Когато слънцето е най-ниско над хоризонта, слънчев лъч пробива до залата, където са почивали останките му. Гробницата е с височина 20 м и диаметър 85, обградена с крепида с обиколка 241 м, играеща роля на крепостна стена. Входът на светилището е широк 1.60, а украсата му е с орнаменти, наречени " вълчи зъби".
Градежът е от каменни блокове, захванати помежду си със железни скоби, залети с олово. Освен южното парадно стълбище, има две странични, коридор, представителна фасада, правоъгълна и кръгла камера. Храмът - гробница на Четиньова могила е част от тракийски царски комплекс с мавзолей, в близост има останки и от други гробници и храм.