ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На атаките на огромни комари са подложени жителите на Лом. Общинската власт вече е направила две обработки, но резултат няма, казват хората, съобщава „Конкурент”.
В бюджета са заложени 40 000 лв. за борба с насекомите. Преди дни правителството отпусна 2 млн. лв. за борба с комарите в крайдунавските общини. Парите няма да се разпределят по места, поръчката ще е на държавата, а обработката ще се прави със самолети. Хората в Лом с нетърпения чакат аеропланите и се надяват те да ги спасят от жилещите гадинки. И това лято хората в Лом се тревожат от появилите се тигрови комари.
Азиатският тигров комар беше забелязан в Лом още през 2014 година. Тогава се предприеха извънредни мерки, но жителите на града твърдят, че и сега опасните гадинки се въдят край Дунав.
Тигровите комари са преносители на заразни заболявания, сред които са и треските Денга и Чикунгуня. Комарът предава болестта през целия си живот - около 170 дни. Първите симптоми се появяват до седмица след ухапването. Треските протичат с висока температура, ставни и мускулни болки и вътрешни кръвоизливи. В повечето случаи хората оздравяват напълно, но е възможно ставните болки да продължат години. Чикунгуня е по-тежка и дори има смъртни случаи, обясняват медици. Опасният комар живее във влажна среда. Подходящо място за развитието му са също автоморгите и местата, където се изхвърлят автомобилни гуми. На обработка трябва да бъдат подложени и складове за вносен посадъчен материал, както и тези за декоративни цветя.
До момента случаи на заболели от Денга и Чикунгуня в България не са регистрирани.