BG EN

Невероятно! Учени присадиха пейсмейкър, който се захранва безжично

Америка

Невероятно! Учени присадиха пейсмейкър, който се захранва безжично

6495
на 20.05.2014
Невероятно! Учени присадиха пейсмейкър, който се захранва безжично
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Учени от Станфордския университет в Калифорния са успели да импланират малък пейсмейкър, който се захранва безжично с енергия, на заек, съобщава New Scientist.

препоръчано

Това е първото успешно присаждане на устройство, използващо безжична връзка в живо животно. Ако технологията може да се приложи и на хора, това ще направи процедурите по имплантиране и напасване много по-леки.

“Устройството ни е много по-малко, затова то по-лесно може да бъде поставено в тялото”, казва Ада Пуун, ръководител на екипа, извършил операцията.

Понастоящем хората, които имат пейсмейкър се нуждаят от втора операция, когато батерията се изтощи. Д-р Пуун и колегите й са имплантирали на заека устройство, което няма батерия, а дължината му е само 3 милиметра. То се захранва с енергия от метална платка с батерия за мобилен телефон, която е поставена на гърдите на животното. 

Платката предава 2000 микровата към пейсмейкъра чрез електромагнитни вълни. Пейсмейкърът регулира биенето на сърцето на заека и доставя безопасни нива на енергия към заобикалящите тъкани. Екипът на Пуун е установил още, че устройството им функционира при тестове със тъкан от прасе, доставяйки енергия до имплант, поставен в сърцето и мозъка. В момента учените основават компания, Vivonda Medical, за да адаптират технологията за хора. Това ще включва и създаването на по-практична алтернатива на металната платка, като една от възможностите е доставянето на енергия чрез лепенка на кожата. Критиката към технологията е обаче, че животоподдържаща техника като пейсмейкъра не може да зависи от външно устройство.

Екипът на Пуун планира да приспособи технологията си към други видове импланти, каквито са невростимулаторите, които се присаждат в мозъка при състояния като болестта на Паркинсън.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за Дондуков 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за "Дондуков" 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК