BG EN

Неврохирург разкри идва ли краят на епидемията от коронавируса и как се справихме: Свалянето на мерките крие рискове

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Неврохирург разкри идва ли краят на епидемията от коронавируса и как се справихме: Свалянето на мерките крие рискове

19022
на 30.05.2020
Неврохирург разкри идва ли краят на епидемията от коронавируса и как се справихме: Свалянето на мерките крие рискове
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Трябва да сме доста предпазливи около постепенното сваляне на мерките около коронавируса. Здравната ни система с много елементи се справи много по-добре от очакванията на обществото, а и самото общество се справи добре със ситуацията. Това коментира пред БТВ неврохирургът от УМБАЛ  „Св. Иван Рилски” доц. доктор Красимир Минкин.

препоръчано

„Трябва да бъдем доста предпазливи, тъй като прекалено бързото сваляне на мерките крие рискове – коментира доц.доктор Минкин ситуацията с коронавируса и идва ли края на пандемията. - Говорим за ситуация без прецедент, неясна. Има много неизвестни, така че трябва да сме изключително предпазливи. Все още има прекалено много неизвестни и трябва да сме по-умерени. Не трябва да изпадаме в истерия.  Не трябва да сравняваме вируса с някакво грипче, но и да не отиваме в другата крайност. Да сме някъде по средата. Трябва да сме готови за ситуация по средата, която да продължи още много дълго време. Мерките трябва да бъдат отхлабени постепенно. Мен ме притеснява отварянето на границите със страни, които имат опасно висока зараза от пандемията, със стотици случаи.  Трябва да сме по-предпазливи”.

Доц. Красимир Минкин анализира и как се справи здравната ни система със ситуацията.

„Успехът на здравната система, която включва лекарите, шефовете на клиники, шефовете на болници, които създадоха алгоритъм, в много случаи изпреварвайки препоръките на щаба, е явен – заяви доц. доктор Минкин. - Здравната система с много елементи се справи много по-добре от очакванията на обществото. Плюсът е, че доверието към здравната система трябва да се е повишило покрай случилото се. Не бих се съгласил и на крайните оценки с пляскането всяка вечер в 21:00 часа и героизирането на лекарите на първа линия. За мен хората на втора, трета линии също се справиха много добре. Преглеждането на пациенти без предпазни средства също е важно. Основното ни преимущество бе да имаме добра организация, реакцията ни бе бърза, нямаше бум на заразените лекари. Говоря специално за нашата болница „Св. Иван Рилски”. Имаше изключително бързо локализиране на инфекцията и болницата ни не спря да работи.

Ясно е, че самата система работеше на забавен темп. Общопрактикуващите лекари не бяха достъпни, като при нас в неврохирургията пристигаха само спешни пациенти.

Сравнявайки нашата система със западноевропейски страни и сега, когато има чакане от страна на пациенти, периодът на чакане е доста по-малък. Реалистичният сценарии не е да се драматизира. Нормално е да има забавяне от планираните интервенции до около две-три седмици. За мен, това няма да доведе до загуба за пациентите, а до по-голямо натоварване за лекарите, които без героизиране би трябвало да се справят.

Психически, имам чувството, че беше по-скоро първосигнално поведението на обществото ни. Защото е нова ситуация. И сред лекарите имаше много, които реагираха свръхемоционално. Като общество това трябва да е признато, заслугата епидемията да бъде ограничена, до голяма степен е и на обществото. Сега, гледайки обществото и резултата от пандемията, излиза че обществото се е справило много по-добре заедно с управляващите с тази пандемия. Излизам оптимист от ситуацията, тъй като без прекалени жертви обществото премина през трудна ситуация.

Прекалената емоция в такива ситуации води до настройване на обществото едни и спрямо други. Все пак много голяма част от обществото остана по средата. Смятам, че независимо от крайните точки, голяма част от обществото запази спокойствие. За мен при проблеми трябва да се реагира умерено. Отделните участници изиграха добре ролята си”.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея
ПИК TV x
Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО) Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО)
ново
Днес: 6
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК