Незаконно: Шефове пестят от учителски заплати, делят парите като бонуси

ЧАС ПИК

Незаконно: Шефове пестят от учителски заплати, делят парите като бонуси

22392
на 06.08.2015
Незаконно: Шефове пестят от учителски заплати, делят парите като бонуси

Директори масово освобождават учители и възпитатели в края на учебната година и наесен назначават наново хора на овакантените позиции, въпреки че в системата на образованието нямат право да сключват срочни трудови договори. С порочната практика школските шефове спестяват средно по три заплати на човек през периода на лятната ваканция. Това прави по около 1500 лв. за всеки млад учител или възпитател в системата, пресмята един от потърпевшите - пловдивчанинът Недко Иванов, цитиран от "Марица". 

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

Той твърди, че икономисаните по този начин пари после се раздават като допълнителни бонуси на другия персонал в школото - директорите са задължени да дават такива премии за 24 май, в началото на учебната година и по Коледа. Уволнените обаче, дори и да са назначени отново наесен, нямат право да участват в разпределянето на бонусите, понеже са с прекъснат стаж. 

Недко Иванов е минал през тази схема вече три пъти и заради незаконните практики е осъдил учебни заведения, в които е бил на работа. 

Младият педагог влиза в системата на образованието през 2012-а, когато е назначен за възпитател в ОУ „Пенчо Славейков” в Пловдив. Предлагат му срочен договор до 30 юни, когато приключва учебната година. В деня след изтичането му Иванов е освободен поради изтичане на договорения срок. Когато тръгнах да си търся правата, разбрах, че в тази професия договорите могат да са само безсрочни, защото работата няма временен, сезонен или краткотраен характер, казва Недко Иванов. И според Правилника за приложение на Закона за народната просвета учебната година не е с продължителност 9, а 12 месеца, изтъква възпитателят. Подготвяйки нужната документация и тъй наречения Образец 1 всяка есен, директорите вписват щатните бройки и получават в делегираните бюджети възнагражденията им за цяла календарна година, а не само за учебната. 

Оказах се в ситуация едно от най-богатите училища в града - ОУ „Пенчо Славейков” с 1500 деца, 300 преподаватели и бюджет от 2,3 млн. лв. годишно да пести от моята заплата, която е 530 лева, негодува Недко Иванов. Той завежда съдебно дело. След дълга сага, в която отношенията с работодателя се изострят и се стига даже до искане за психиатрична експертиза, Иванов печели делото. Съдът обявява срочния договор за незаконен, постановява да стане безсрочен, като при това положение уволнението е неправомерно. Магистратите се произнасят, че възпитателят трябва да бъде възстановен на работа, а училището трябва да му плати около 2000 лв. обезщетение заедно с лихвата, което е възнаграждението на Недко за пропуснатите месеци, в които не е работил. Отделно школото плаща и 1500 лева държавни такси по съдебното дело, тъй като в трудовите спорове ищецът по закон е освободен от разходите по разноски за делото. 

Междувременно, докато тече спорът, Иванов продължава да търси работа. "За някого може да е смешно, но аз съм като квачка - най-добре се чувствам, обкръжен от деца", казва младият педагог. Той намира нова работа в обявите за вакантни места в сайта на просветния инспекторат. И през септември 2013-а е назначен като възпитател в ОУ „Кочо Честеменски”. Там договорът пак е срочен, но за една година - до септември 2014-а. На това място обаче директорката се възползва от правото по Кодекса на труда да впише изпитателен срок от 6 месеца и освобождава Иванов след изтичането на това време. „Това е напълно законно и не го оспорвам. С пълното съзнание, че при освобождаване след изпитателен срок не мога да претендирам за възстановяване на работа, заведох отново дело -единствено, за да докажа на поредния училищен директор, че договорите в системата на образованието не могат да бъдат срочни, пали се Недко Иванов.  Точно, както се очаква, съдът отново постановява, че срочният договор е незаконен и трябва да е безсрочен, като отхвърля иска за възстановяване. 

„Въпреки всичко продължих да търся работа, защото чувствам учителската професия като своето поприще”, не се отказва Иванов. През декември 2014-а е поканен на поредно интервю за работа, този път в ОУ „Панайот Волов”. Заради нуждата от работа е принуден да подпише поредния незаконен договор, както мнозина свои колеги в системата. Учителската заплата по принцип е ниска, а без нея не мога да се оставя да ме издържа майка ми, с която живея, обяснява младият учител. Така, макар да знае, че договорът неправомерно е оформен като срочен, Иванов приема да работи по него, този път е сключен до 15 юни 2015-а.

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите
ПИК TV x
ШОУТО ПРОДЪЛЖАВА! Делян Добрев звъни спешно от САЩ - иска да го включат в парламента онлайн, за да разбие еквилибристиките на Асен Василев (ВИДЕО) ШОУТО ПРОДЪЛЖАВА! Делян Добрев звъни спешно от САЩ - иска да го включат в парламента онлайн, за да разбие еквилибристиките на Асен Василев (ВИДЕО)
ново
Днес: 85
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК