ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вече е ясно каква е причината за трагедията, при която загинаха четирима човека в рудник "Ораново".
Непредвиден разлом е предизвикал свлачището. Това сочат резултатите от експертния доклад, изготвен по поръчка на ръководството на мината, за да се установят причините за трагичния инцидент на 16 юли.
Докладът е изготвен от авторски колектив на Българска асоциация за подземни води /БАПВ/, в която са участвали следните специалисти: проф. д-р инж. Павел Пенчев, инж. Геолог Величко Величков, доц. д-р инж. Николай Добрев и Пламен Иванов, доц. д-р геолог Марлена Янева и инженер геофизиците Румен Енчев и Борислав Борисов. Експертният доклад е изготвен след двумесечна работа по поръчка на "Пирин Ораново" ЕООД.
Причината за свлачището е разлом, който не е бил проучен. Той се е намирал точно над фаталната галерия 64-та галерия. Това е установено при скрининг по метода сеизмична томография, направена от експерти.
”Това са причините, разбирате ли? Стечението на 4 негативни фактора за възникване на кален поток. Първият –това е наличието на раздробени маси, които са чувствителни към разтваряне и към промяна на физикохимичните състояния. Това го има във всеки един рудник. Вторият неблагоприятен фактор е наличието на достатъчно по количество подземни води, които да наводняват тези материали,” каза проф. д-р инж. Павел Пенчев. Той допълни, че останалите два неблагоприятни фактора са високият наклон, по който целият този материал е изтекъл и е запълнил цялата галерия, както и динамичното въздействие при отцепването.
Според експертите фаталния участък е опасен и трябва да се капсулира при бъдещите дейности в мината.
„Ясно е, че този участък е опасен. Той трябва да се изолира в един дълъг период от време, да се капсулира и следващите дейности, които ще се извършват в този рудник, да бъдат съобразени с наличието на подобен рисков елемент,” категоричен бе проф. д-р инж. Пенчев
Концесионерът на рудника, Красимир Михайлов бе категоричен, че това е истината и не трябва да се търси сензация.
„Ние сме заинтересована страна и ние сме длъжни да наемем най-добрите експерти в България. Ако трябва ще доведа от Америка, но няма да допусна някой да се подиграва с хората, които работят тука,” заяви концесионерът на рудник „Ораново” Красимир Михайлов.


