ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дълговете на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за лечение на наши сънародници в чужбина гони 100 млн. лева, пише в. Монитор.
Парите са с натрупани лихви, тъй като повечето от сметките са от предишни години, когато подпис под паричните преводите е трябвало да сложат бивши ръководства на финансово-осигурителната институция, каза пред изданието доктор Иван Кокалов – член на Надзорния съвет на касата.В тази сума се включват и лихвите, които се трупат, след като изминат 18 месеца без да бъде платено лечението, поясни надзорникът.
До преди три години все още не се начисляваха тези санкции, когато става въпрос за хирургични операции. Най-много са лечебните заведения на които НЗОК не е плащала в Германия, но има още и в Белгия и Израел. В чужбина може да се лекува всеки български гражданин, за който комисия от касата е установила, че няма подходяща терапия за него в нашата страна Зад граница лечение се осъществява и на сънародници, които се разболеят там и са здравно осигурени у нас.
И в двата случая обаче, касата привежда средствата за сънародниците ни до размера, до който плаща за съответното лечение у нас в лева. 50 млн. лева се оформя дългът на НЗОК към аптеките към края на годината, които отпускат на пациентите безплатни и с намаление лекарства за домашно лечение, съобщи още д-р Кокалов.
Надзорникът обясни, че неизплатените суми към тях за последното тримесечие ще бъдат преведени през първото на 2016-а. Здравната каса ще приключи годината с минус 200-220 млн. лева, предупреди междувременно председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Венцислав Грозев. Според изчисленията на съсловната организация, борчовете за лекарства ще са между 60 и 80 млн. лева.