BG EN

Новата интрига с АЕЦ "Белене" - „китайци” посягат към централата, но дали не са от руски произход

КОМЕНТАРИ

Новата интрига с АЕЦ "Белене" - „китайци” посягат към централата, но дали не са от руски произход

48129
на 22.09.2016
Новата интрига с АЕЦ Белене - „китайци” посягат към централата, но дали не са от руски произход

Американските интереси спряха и ще спрат и в бъдеще развитието на проекта

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

България ще плати 400 млн. евро на "Атомстройекспорт", дъщерна организация на държавната корпорация "Росатом" и вчера парламентът одобри специален закон с който се отпускат парите на Националната електрическа компания. Защото НЕК е контрагент по Втора атомна с руската ядрена корпорация.

препоръчано

Но преди това естествено, ще се иска и одобрението на Евркомисията, тъй като отпускането на безвъзмездна държавна помощ за НЕК в такъв размер е недопустима, според правилата за конкуренцията в ЕС. Правила, които само ние, простите българи, спазваме точ в точ. Но това е друга една история, сега да се върнем на дебатите в парламента, които се отличаваха със завиден политически наивитет и тотално неразбиране на темата "Белене".

Какво не знаят депутатите, които иначе само с 2 гласа против и ... въдържали се, всъщност одобриха решението на кабинета Борисов страната ни да се разплати с "Росатом" пък после да му мисли какво да прави с реакторите.

Не слушайте официалните обяснения. Ето малко инсайт.

Докато в парламента течаха дебатите успяхме да се осведомим из околните кафенета, че всъщност остава още съвсем малко работа, докато АЕЦ "Белене" бъде преформатиран като частен проект и пуснат през Агенцията за приватизация на потенциалните инвеститори. С този ход се удрят поне 2 заека. Единият е отписването от пасивите на НЕК над милиард и половина лева дълг. Другият е свързан със страховете, че ако по някаква причина не удовлетворим руската страна в преговорите по изплащането на санкциите от 640 млн. евро, "Росатом" може да фалират НЕК и да претендират за обещетение чрез собственост. В активите на националната компания са АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ Марица Изток 2, балансиращата мощност ПАВЕЦ "Чаира" и площадката, съоръжения и оборудване на АЕЦ "Белене". Например.

В този смисъл изваждането на проекта за Втора атомна от НЕК цели буквално да се отреже пътя към попадането директно в руски ръце на национални енергийни активи.

Изплащайки 400 млн. евро сега и остатъка, след като арбитражните съдии в Париж окончателно се произнесат по оспорваните от България лихви, всъщност не затваряме, а отваряме нова врата пред проекта, коментират нашите източници.

Твърди се, че китайски инвеститори очакват финала на сагата и биха предложили интересна оферта за АЕЦ "Белене".

Разбира се, във вътрешно политически план и във връзка с предстоящите избори е по-добре за управляващата политическа сила АЕЦ "Белене" да не излиза като коз. Защото този коз е свързан с редица неудобни въпроси.

От друга страна – какви са тия китайски покемони, които са се заинтересували от АЕЦ "Белене"? Да питаме тия, които им размитат насам и може би хвърлят в заблуда правителството, че в тази драма има хляб. Докога ще си играем игрички с големите асове, които се ритат като побеснели един друг, включително и на полето на нашата нещастна енергетика.

Всъщност, китайците могат и да са руснаци. И ако САЩ не желаят атомна централа у нас с руска ядрена технология, как ще стане тази игра?!

Има и един друг въпрос, който като че ли никой не чува правилно. Как си представяте ситуацията, в която ние плащаме тези 640 млн. евро, а  делегация, начело с Теменужка Петкова установява, че съответното оборудване е налице в Ижевските заводи, товари котелите на влака и ги докарва у нас. А технологията, която ще ги накара да заработят и произвеждат – къде е? А специалистите, които трябва да бъдат обучени от "Росатом" - от никой друг!, - за да оперират ядреното оборудване – подготвят ли се или?!

Време е да се освободим от крайния наивитет. Ядреното оборудване е стока с двойно предназначение, предмет на строго пазена тайна, която няма да бъде дадена на китайци и други покемон инвеститори. Няма.

Да припомним как беше разпределена "баницата" към края на септември 2009 г. 49% в проекта "Белене" държаха германския концерн RWE, останалото беше на българската държава. И след оттеглянето на германците, разговорите с „Росатом” винаги са били те да финансират нашия дял, който после да се изплати с продажби на ток от централата. Имаше момент – ноември 2010 г. , в който „Росатом” предложи изцяло финансиране на проекта „Белене” и финансов модел за изплащане на централата до 15 години след старта на първия блок. От продажби на ток.

Това, което спъна „Белене” навремето и това, което спъва „Белене” днес са американските геополитически интереси. И никакви „китайци” няма да ги променят. Единственото, което би размразило проекта в предстоящия месец или два, са всъщност клиентелистки нагласи, да не кажа - типични нашенски мераци да се нагласят едни хора с черпаците край казана. Защото, докато размразяваме „Белене”, търсим инвеститори и си играем на тронове с големите батковци, все ще се тръска пара от българския бюджет.

- Накрая, нищо няма да направят, само ще натрупат още 30-40 милиона горница на харчовете около проекта, докато се правят, че рестартират „Белене” – добави нашия източник, пряк участник в сагата около проекта.

Това, което се случва сега, всъщност е началото на окончателния край на „Белене”. Край на проекта, но не и на разходите по него.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
ЛУД ЕКШЪН В ПИК TV! Вижте истината как се охраняват моловете у нас - Соня Колтуклиева изправи косите на неадекватен началник (ВИДЕО) ЛУД ЕКШЪН В ПИК TV! Вижте истината как се охраняват моловете у нас - Соня Колтуклиева изправи косите на неадекватен началник (ВИДЕО)
ново
Днес: 89
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК