ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дрон засне вчера разкритите мозайки на Голямата базилика, днес с кран преместваха поредните огромни камъни, за да възстановят липсващите парчета. Въпреки жегите, реставраторите упорито съживяват огромната живописна площ, която през 4-5 в. е била под на храма.
Разположението на този район тогава не е било много по-различно, там, където сега минава бул. "Княгиня Мария Луиза" и влиза в тунела до Централна поща, пак е имало главна улица. Базиликата е била отградена със стилобати с колонада, следите личат и днес. И сега площта е голяма, иска се малко фантазия, за да си представим цялата сграда, защото разкритият район е по-малко от половината и на ширина, и на дължина.
Мозайките бяха открити преди 30 години при ремонти в центъра на града и строеж на подлези. Имаше реален риск богатството, както бе открито, така и да се закрие скоропостижно в името на петилетния план. Беше взето компромисно решение и площта, която сега се реставрира, тогава беше уж покрита в очакване на следващи действия. Това очакване продължи три десетилетия и едва това лято мозайките пак са на дневен ред.
Втори месец продължава работата, която никак не е лесна, защото на много места камъчетата от мозайката се разпадаха дори от издърпването на няколко стръка трева. Екип под ръководството на реставратора доц. Елена Кантарева от АМТИИ- Пловдив с изключително внимание и вещина успяха само за тоя кратък срок да възстановят достатъчно голяма площ, която вече дава представа за храма. Преди 30 години разкопките бяха ръководени от археолог Елена Кесякова, тя и сега следи с внимание възстановяването.
Подобни храмове от същата епоха са откривани и другаде по света, не и на Балканите, обаче. Интересното е, че другаде основно място се отделя на темата "Дървото на живота", докато тук тя е интерпретирана като "Изворът на живота". Подробен анализ на символите предстои, интересното е, че в площта на олтара са открити изображения на 70 вида домашни птици. Нито едно от изображенията не се повтаря с друго.
В момента се възстановява горният пласт на мозайката, работата е по проект за 4.9 млн. лв. и се финансира от фондация "Америка за България". Всъщност под видимото ниво има и друго, което остава в пластовете на историята. Под Голямата базилика е имало друга сграда, това личи по неравния терен, който е повдигнат там, където са оцелели останки от предишната постройка. След пълното възстановяване на мозайките, те ще бъдат изложени в специално построена на това място експозиционна площ.