Олимпийският шампион изхвърча от игрите, Германия на 1/2-финал след труден успех над Китай

Рио 2016

4127
на 13.08.2016

Олимпийският шампион от последните три Олимпиади САЩ загуби сензационно на четвъртфиналите в женския футболен турнир. Американките отстъпиха с 4:5 след дузпи пред тима на Швеция, след като редовното време и продълженията завършиха 1:1. Резултатът бе открит след час игра от резервата Стина Блекстениус. В 77-ата минута обаче Алекс Морган изравни за американките.

До края на редовното време и в продълженията нов гол не падна и така съдбата на първия четвъртфинал трябваше да бъде решена с дузпи. При тях първия пропуск направи капитанката и голмайстор на "янките" Алекс Морган. Линда Сембрант пропусна при третия наказателен удар за Швеция.

Така след 4 дузпи резултатът бе равен - по 3 вкарани и за двата отбора. Тогава обаче една от най-опитните в състава на Щатите Кристен Прес пропусна, а за разлика от нея Лиса Далквист вкара и прати Швеция сред четирите най-добри отбора на Игрите.

Съперник на Швеция в полуфиналите ще бъде победителят от двубоя между домакина Бразилия и Австралия. Сред четирите най-добри отбора място намери и Германия. Бундестимът се наложи с 1:0 над Китай. Единствения гол в мача вкара Мелани Берингер, която бе точна в 76-ата минута след подаване на Аня Миттаг. В 84-ата минута китайките можеха да стгнат до равенство, но Ван Шуан пропусна дузпа. Китай завърши мача с човек по-малко, след като в 57-ата минута Ван Шаншан получи втори жълт картон и остави тима си с 10 човека.

В полуфиналите Германия ще срещне спечелилия срещата между Канада и Франция.

Турнир по футбол за жени от олимпийските игри в Рио де Жанейро, четвъртфинали:

САЩ - Швеция 4:5 след дузпи (0:0 на полувремето, 1:1 в редовното време и продълженията)
Китай - Германия 0:1