ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Потребителите кредитират топлофикациите с цената на топлинната енергия, която плащат, показват сравнителни данни на действащата в момента цена на топлинната енергия, одобрена от КЕВР при прогнозни цени на газа и на емисиите, по-високи от действащите месечни и на европейските борси.
Комисията за енергийно и водно регулиране трябваше да намали цената на топлинната енергия от 1 януари 2024 г., както изисква съответната наредба за ценообразуване, припомня "Телеграф“.
Омбудсманът Диана Ковачева е препоръчала същото на регулаторния шеф Иван Иванов и е поискала още на 28 декември спешна промяна на цената на парното и топлата вода, съобщи вчера институцията на обществения защитник.


“На основание Закона за омбудсмана и във връзка с чл. 22 от Наредба № 5 от 2014 г. за регулиране на цените на топлинната енергия се обръщам към вас с препоръка за спешно преразглеждане на действащите регулирани цени на топлинната енергия с цел тяхното намаление в съответствие с трайното поевтиняване на природния газ и на квотите за въглеродни емисии на международните пазари и в България“, пише проф. Ковачева.
Цената на парното и топлата вода трябва да се преразгледа и се предложат нови ценови параметри, ако в продължение на 6 месеца има разлика между месечните цени на природния газ и прогнозната годишна цена, при която е определена цената на топлинната енергия с повече от 15%.
Цената на природния газ от 1 януари е 77,60 лева/мвтч. А цената на топлинната енергия, която потребителите плащат на „Топлофикация София“, е в размер на 137,93 лева/мвтч без ДДС, или с 20% ДДС е 165,516 лева/мвтч. Тя беше определена при прогнозна цена на газа от 97,07 лева на мвтч и средно 88 евро на тон цена за емисиите.
Шест месеца газът е по-евтин, отколкото прогнозния, при който е приета горната цена, и КЕВР още не е предложил корекция в цената на топлинната енергия.



