BG EN

Орлов мост кръстен на заточеници в Диарбекир

РЕТРО

Орлов мост кръстен на заточеници в Диарбекир

74420
на 20.11.2016
Орлов мост кръстен на заточеници в Диарбекир
Автор:   ПИК

Братовчед на пивоварите Прошек прави конструкцията, а фирма „Вагнер“ лее фигурите

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Орлов мост е един от символите на София, с който толкова много сме свикнали, че рядко се вглеждаме в него. А с годините мостът с четирите силни птици сякаш става по-красив. Независимо от все по-големия поток автомобили, от замърсяването и забързаното столично ежедневие. Може би е така, защото от построяването му през 1891 г. до сега той е символ на свободата и на стремежа към нея.
Малцина знаят, че е издигнат в чест на завръщането у дома на българите, заточени от поробителите в Диарбекир. Те са посрещнати на това място с хляб, сол и богати трапези от близки и цяла София след Освобождението през 1878 г. Месец преди това тук е издигната триумфална арка в по случай пристигането в новата българска столица на руския императорски комисар княз Дондуков-Корсаков.

Орелът е символ на хан Аспарух, на Бога слънце, на силата и мощта, които идват от духовното знание. Не е известно кой пръв е дал идеята да се сложат фигури на орли на източната порта на стара София. По-ясно е защо са четири. Така волните птици символизират четирите посоки на света и отново свободата. Напомнят и за българските средновековни владетели от Първото и Второто царство. Знае се, че решението за построяването на Орлов мост е на столичните общински съветници от 1888 г., а самите орли и металните части са изработени във Виена от фирма "Рудолф Филип Вагнер", която доставя частите за Желязната църква в Цариград, лъвовете за Лъвовия мост и за други обекти в София.

Орлов мост е построен през 1891 г. по проект на чешкия инженер Вацлав Прошек, пристигнал в София през 80-те години на XIX век по покана на роднините си пивовари Иржи и Богдан Прошек. Две години преди това инженерът проектира Лъвовия мост за северната входна врата на София. Двата моста се превръщат в емблематични подстъпи към българската столица. Мостът струва на общината 80 000 тогавашни лева, които горе-долу се равняват на същата сума днес. По-голяма част от парите са събрани лев по лев от дарения, а около една трета идват от столичната хазна. Бронзовите орли са неми свидетели на символичното връчване на ключа на София на много държавни глави и знаменитости, получили званието почетен гражданин на столицата - от кайзер Вилхелм II и шаха на Иран Мохамад Пахлави до Юрий Гагарин и Никита Хрушчов. По ирония на съдбата или на историята, или поради двете, на Орлов мост са посрещнати с цветя през 1941 г. и немските войски на фелдмаршал Лист, а през 1944 г. пак с цветя са приветствани тук съветските войници на маршал Толбухин. 

препоръчано

Цялата статия и още интересни четива вижте само на Retro.bg!

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 13
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК