ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бойко беше една седмица в САЩ. Съобщавам го, защото той така изобилно присъстваше в медиите през тази седмица, че някои може и да не са забелязали, че отсъства. Та като кацна на летището, каза: „Отвън България изглежда отвратително – нестабилна, разкрачена между Изтока и Запада…”
Ех, г-н Борисов, ама отвътре пък да знаете как изглежда… Още по-разкрачена: между Москва и Вашингтон, между ЕС и „Газпром”, между БСП и ДПС, между Пеевски и Цветан Василев… Ако след време успее да си събере краката, те ще трябва отново да се запознават…
„Видовден, каза още господин бившият и, ако е рекъл Господ, бъдещ премиер, дойде заради нашата глупост – на всичките, да се доверим отново на Местан, Станишев и Волен Сидеров – на новата тройна коалиция…”
Да, сега съм седнал да пиша и е понеделник, 16 юни, Видовден. Но нищо не се види. Тъмно като на едно място, за което знам само по описания… И от време на време някой фойерверк. ДПС поиска оставка на кабинета. БСП предлага задължително гласуване. Станишев настоява за избори още други ден. Орешарски спира „Южен поток”. Правителството подписало договора с „Газпром”.
От прокуратурата изтече, че разследват банкера Цветан Василев за това, че е поръчал депутата Делян Пеевски. Неназовани източници твърдят, че Интерпол още преди седмици информирал нашите служби, че се готви убийството на Цветан Василев… Точно фойерверки. Чували ли сте дефиницията на Асан за фойерверк? Нема-нема и току си е.. майката. И после стане още по-тъмно…
Анализирай това. Ако можеш…
Добър анализатор е тоя, който може да каже какво ще се случи утре, след седмица, след година. И след това да обясни защо не се е случило. Резултатите от изборите налагаха като най-логична хипотезата, че управленската коалиция ще се сплоти по чисто меркантилни подбуди. Защото загубата на управляващите не беше съкрушителна. БСП ще крепи кабинета, защото едни скорошни избори не вещаят нищо добро нито за нея, нито за лидера й. Атака – защото е в „инфарктна близост” до 4-процентната бариера. ДПС – защото слабостта на БСП и дава шанс да задоволи все по-нарастващите си властови и икономически апетити. Но между временно нещо се случи. И точно то може да обясни защо прогнозата не се сбъдна. Нещо се случи в ДПС, което се отрази и на отношенията с БСП и повлече правителството.
Орешарски потвърди, че договор за „Южен поток” е подписан, но отказа да каже подробности, защото били търговска тайна. Запишете си и догодина, като си попълвате данъчната декларация, в графата „Доходи” напишете: търговска тайна.
Щом като разходите ни (данъците ни!) са засекретени, ние пък ще си засекретим приходите.
Договорът е подписан два дни след ултиматума на Брюксел да се спре изпълнението на проекта до уреждане на спорните за ЕК въпроси по него. Бих казал, че това е наглост, но се страхувам, че тази дума не е напълно адекватна. Защото в тази наглост виждам и сериозни елементи на глупост. Нима са се надявали, че подписването ще остане в тайна?
Колкото до обявеното оня ден спиране на проекта, работата е малко казала лисицата на опашката си… Орешарски наредил устно на Стойнев да се спре работата. Стойнев обаче не го чул, щото по това време беше в Китай… Според Мартин Димитров не само договорът за строителството на ЮП е сключен, но "има и втори договор, който е за заем от руснаците - с тежки лихви…” Според икономиста Кольо Парамов кабинетът „Орешарски” е подписал 104 договора по ЮП. Според мен тия са за затвора…
При това страната ни, заедно с другите участнички в ЮП, даде на комисар Йотингер, мандат за водене на преговори с Москва за постигане на общо решение.
Мисля си, че Орешарски няма да работи да края на живота си. В смисъл, че няма да му се налага… Имаше време, когато съм си въобразявал, че той е академичен тип, един вид учен и има неподкупен външен вид. За съжаление същото не може да се каже за вътрешния му… Изумява ме, как този човек (и всички човечета от кабинета му!) няма достойнството да подаде оставка, която иначе винаги носел в джоба си. Не било негова работа: "Прекратяването на мандати в парламентарната република е парламентарен и политически въпрос, а не въпрос на изпълнителната власт.” Демек, да ми я подадат, като искат.
Спомням си какво каза веднъж Иван Иванов, тогава в качеството на главен секретар на СДС: «Ролята на достойнството играе много голяма роля».
Обаче тука не играе...
То май и не би отивало.
"Страхливият заек е смешен, смелият заек е още по-смешен. Достойнство запазва само заекът, сготвен със сметана“.
Искам да кажа, че природата е определила кой за какво става, но ние не винаги разчитаме посланията й. Всъщност Орешарски вече е сготвен. Той в момента има само една опция – да спаси поне личното си достойнство. Защото както казваше класикът, „Достойнството на един човек не може да бъде отнето, то може да бъде само загубено.” Но той, сиромашкият, вече не е самостойна единица. Присобачили са го, както казват руснаците.
Което ме подсеща за една статия в „Комерсант от ноември 2010 г. - „К "Южному потоку" присобачили Болгарию”. По-точно репортаж на руския журналист Андрей Колесников за визитата на Путин в София и съвместната му пресконференция с Борисов. Ще избързам да кажа, че за Борисов тогава беше много важно да намали цените на газа, хич не мислеше за бъдещето. Той винаги мисли на момента. Както съм казвал и друг път, при него системата на мислене е по модела кан-бан на „Тойота”? Не държи мисли на склад, мисли, когато му се наложи, или след това…
Та тогава Путин обясни: „Какво предлагаме ние? Направо от руския бряг прокарваме тръбопроводна система до българския бряг и гарантираме 100% ритмични и устойчиви доставки на България и южната част на Европа – ето за това става дума.”
И изобщо не става дума трети страни да имат право да ползват тръбата. На пресконференцията журналистка от руската „Интерфакс” зададе спонтанен въпрос (намигам!) за „така наречения трети енергиен пакет на ЕС”, според който газопроводът трябва да се управлява от оператор, независим от компанията, добиваща природен газ. ЕК настоява също тръбопроводът да не се ползва ексклузивно от „Газпром”, а достъп до него да имат и други търговци.
Дали е права ЕК в настояването си и други доставчици да имат достъп до тръбата? Моят отговор е да. Но по важното е, че и отговорът на Путин е такъв. Днес президентът на Русия е провел открито заседание с членовете на правителството и е обявил ултиматум към властите на Украйна и ЕС, съобщи ИТАР-ТАСС: „Не искате с добро - тогава нищо няма до получите… Русия повече не гарантира на Европа газови доставки през близките есен-зима… Ако Европа започне да замръзва - нека всички претенции бъдат отправени към нейните приятели в Киев…"
Да, газът отдавна не е икономика. Той е политика, той е заместител на военната сила.
Но да се върнем на пресконференцията. Руският премиер се възползва от любезно подадения въпрос и обясни, че този пакет ще въведе нови посредници и, следователно, ще оскъпи газа, а освен това „със сигурност ще затрудни развитието на енергийната инфраструктура в Европа…” С една дума, не го кефи.
Бойко се съгласи. Първо изчетка ЕК, че се консултира с тях за всичко, което подписва, „като държава членка на Европейската комисия”. (Вероятно може и така да се каже.) „Но в своите аргументи аз винаги съм казвал, когато 2008-9 година България изстина поради липсата на газ, ние от никъде нямахме възможност да получиме. Така че се надявам, това, което и г-н Путин каза, експертите в ЕК да отчетат…”
Е, ако той се е надявал, че ще надлъже ЕК, защо тези след него да не се надяват. Те да не са по-прости?!
Това уточнение се налагаше заради опитите на Борисов и ГЕРБ да се дистанцират напълно от ЮП, договора за който подписаха точно те: „Аз сега слушах и за „Южен поток", че това щяло да бъде поток, по който ще тече мед и масло, а никой не казва, че ако тече, ще е след 25 г. Затова трябва да се дадат половината от 3,8 милиарда евро. Хората, за съжаление биват манипулирани…”
Но манипулацията съвсем не е в това, а в упоритото скриване на
същността на проблема: Русия предлага диверсификация на маршрутите, за да си реши проблема с Украйна. А Европа иска диверсификация на източниците, за предотврати вероятния руски енергиен натиск през цени и доставки в бъдеще. Българското правителство играе в тима на Русия и срещу Европа.
Но в случая е важен и другият мотив на ЕК да настоява за замразяването на проекта – непрозрачният начин, по който са избрани изпълнителите от българска страна. От страна на Русия проектът е поверен на "Стройтрансгаз консорциум" с мажоритарен собственик Генадий Тимченко, приближен на Путин. Твърди се, че консорциумът е получил гаранции за финансиране от руската банка ВТБ, за която е известно, че работи у нас с КТБ на Цветан Василев. По информация от Медиапул от българска страна газопроводът ще се строи от "Газпроект Юг" АД, със седалище на столичната улица "Шандор Петьофи" 13 – 15, където е и офисът на КТБ. В "Газпроект Юг" влизат пет фирми: "Промишлено строителство холдинг", "ПСТ Холдинг", "Техноекспортстрой", "Главболгарстрой" (ГБС), "Понсстройинженеринг". По информации в пресата първите две са свързани с Делян Пеевски. Третата, "Техноекспортстрой", е приватизирана с кредит от КТБ, но в момента се твърди, че и тя гравитира около него. "Понсстройинженеринг" е известна с това, че строи ВиК мрежи и пречиставателни станции, предимно в общини, управлявани от ДПС. "Главболгарстрой" е на приятеля на Борисов, строителя на зала „Арена Армеец” Симеон Пешов.
А сега мислено се върнете назад в онова време и си спомнете какви бяха отношенията между Бойко, Пеевски и КТБ. От медиите на Пеевски се лееше елей за ушите на Борисов, а към банката на Василев се изливаше потокът на държавните пари, вложени на мизерна лихва. И дали още тогава групата около Василев-Пеевски не си е заплюла лъвския пай от ЮП. Не е въпрос.
Между другото, "Техноекспортстрой" е продадена за 51 млн. лв., но после се разбра, че по сметките ѝ е имало над 30 млн. лв., които останаха за новия собственик. Дружеството притежава и над 100 000 кв. м. жилища, гаражи, офиси и търговски площи в най-скъпите квартали на София - центъра, „Лозенец“, „Гео Милев“ и др. За да стане възможен този пладнешки обир, вицепремиерът Дянков уволни дългогодишния шеф Емил Коцев и смени принципала на дружеството и от строителното то мина към финансовото ведомство.
Искам да кажа, че далаверата за милиардите от строежа на „Южен поток” беше подготвена брилянтно от предишните две правителства. И всичко щеше да е наред, ако не беше ескалацията на руско-украинския конфликт. И ескалацията на конфликта Василев-Пеевски у нас. Какво и защо се случи между тях, са подробности. Важното е, че един конфликт в задкулисието се оказа способен да разтресе държавата и да събори правителството, което не трепна от едногодишните протести на гражданите.
И днес България изживява труден момент. Всъщност, тя друг и не познава…