Палеонтолози откриха древна „сухоземна“ риба

ШАРЕН СВЯТ

Палеонтолози откриха древна „сухоземна“ риба

50245
на 21.09.2015
Палеонтолози откриха древна „сухоземна“ риба

Последвайте ни в Google News Showcase

Палеонтолозите откриха в устието на една от реките на Южна Африка останките от древна риба-целакант, живяла в моретата на Земята преди около 360 милиона години назад. Вероятно нейните роднини и потомци са се превърнали в сухоземни животни. Това се казва в статия, публикувана в Zoological Journal of the Linnaean Society.

препоръчано

„Учудващо, но голяма част от отпечатъците от тялото на тази риба, които сме успели да открием, бяха оставени от млади нейни представители. Това означава, че Serenichthys са хвърляли хайвер в плитките води на речните устия, където има много водорасли. Така постъпват и много съвременни риби“, заяви Робърт Гес от Чикагския университет. Гес и неговите колеги са направили това откритие случайно – първите вкаменелости са им показани от строители, изграждащи път край бреговете на сезонната река Саундспруит, която тече в източната част на ЮАР.

Когато учените са видели отпечатъците, те са събрали екип от палеонтолози и в продължение на няколко месеца са изучавали скалните слоеве, които строителите са изваждали по време на строежа на пътя. Резултатът от тези продължителни търсения е откриването на няколко десетки вкаменени останки на древни риби – някои напълно запазени, други частично. Те спадат към така наречените целаканти – необичайни обитатели на сладководните реки на Земята в Девонския период. Те са притежавали силни плавници и своеобразен „гръб“ и „таз“, което им е позволявало от време на време да излизат на сушата и да допълзяват до близки водоеми. В тези си кратки „пътешествия“ те са били подпомогнати от наличието на примитивни бели дробове, които са ги снабдявали с кислород, когато са били на сушата. Дълго време учените са ги смятали за предци на сухоземните гръбначни, но анализът на ДНК на латимерия, който по чудо е оцелял до днес, показва, че те са по-скоро предци на съвременните двойнодишащи риби / Dipnoi/.

Откритото от Гес и неговите колеги „семейство“ целаканти са кръстени Serenichthys kowiensis в чест на съпругата на учения Серена и хълмовете Кови, където са намерени останките им. Те са най-древните представители на този род в Африка и потенциално най-старите целаканти на Земята. Тяхната възраст е около 360 милиона години. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за Гергьовден - успехите намигват на Телците, Стрелците пълнят джобовете САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за Гергьовден - успехите намигват на Телците, Стрелците пълнят джобовете
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 21
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК