ПИК TV! Архимандрит Никанор за вярата и политиката в навечерието на един от най-светлите християнски празници (ВИДЕО)

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Архимандрит Никанор от Църногорския манастир гостува в студиото на ПИК TV в навечерието на един от най-светлите християнски празници - Възкресение Христово.
"Причините за комерсиализацията на християнските празници са много. Факт е, е през последните десетилетия хората губят живата връзка с Бога, представата за религията като нещо съвсем реално. Вярваме в гравитацията и електрическия ток, които не виждаме. А невидимия Бог го преместихме в папката на легендите и митовете", заяви в началото на разговора със Соня Колтуклиева отец Никанор.
Той поясни, че човешката суета е обяснима - човек е съставен от тяло и душа. Затова и великденската трапеза като акцент е обяснима. Но отбеляза, че не вижда в близко време отново да почитаме празниците с нужното благоговение в религиозен смисъл.
Отец Никанор отбеляза, че много малка част от младите хора проявяват нужната за един религиозен живот сериозност. И допълни, че пред духовниците е предизвикателство да привлекат отново младите в храмовете, да събудят интереса им към вярата. "Това е наше задължение, на свещениците, това е нашата задача. Всички ние, които сме приели религиозния сан, сме длъжни всеки един миг да благовестим", заяви той.
Запитан от Соня Колтуклиева какъв е дълбокият смисъл на Възкресението, отец Никанор отговори: "Дълбокият смисъл на Възкресението е всъщност тази нова надежда за ново начало, за нов живот. Това е абсолютно тотално преобръщане на всички ценности и ориентири, които има обикновеният човек в този живот. Възкресението е вечният живот, достъпен за всеки един от нас. Представете си как планираме, как слагаме ценностите си пред две перспективи. Едната е животът ни да се прекъсне завинаги, рано или късно неизбежно. А другият - да преминем просто през една врата и животът ни да продължи вечно".
Според отец Никанор даруването на хората на един съвсем друг живот и тази перспектива е в основата на смисъла на Възкресението.
На въпроса дали си е заслужавала саможертвата на Иисус Христос, отецът отговори: "Щом Бог е преценил да я направи, заслужавало си е. Вярата във Възкресението и това, че ще има ново небе и нова земя и фактът, че немалко хора вървят по този път, заслужаваше си кръстната жертва на Христос".
"Струва си от време на време да оставяме Бог на мира. Той ни е дал свободна воля. Бед нея човек спира да е човек и най-важното - спира да е богоподобно същество", коментира още отецът.
Запитан какви думи на утеха казва на родителите, загубили децата си, той отговори, че няма такива думи, които да разпръснат мрака в сърцата на тези хора. "Няма по-страшна скръб, по-голяма мъка, по-голямо нещастие от това човек да си изпрати чедото на земята", каза той.
"Църквата винаги трябва да дава утешение на хората в ежедневните им проблеми. И да го право това не с пусти слова, а чрез Божията благодат. Призовавайки чедата си, да участва както в църковните служби и тайнства и да води духовен живот. Българският патриарх е една институция, която е изключително важна. Той носи една много сериозна отговорност и човекът, поел този кръст, трябва да се отрече от много неща, с които е бил свързан по-рано. За да може, когато разтвори ръце за благословение, всички да виждат в него духовния пастир и духовния мъдрец и отец", отбеляза отец Никанор.
На въпроса как трябва да се поздравим в неделя, той отговори: "В църквата все още използваме в богослужението църковнославянския език. И по църковнославянски свещеникът ще ви каже: "Христос воскресе" и вие ще отговорите:" Воистину воскресе". На български език той ще ви поздрави: "Христос възкръсна" и ще отговорим "Наистина възкръсна". И двата поздрава носят пред Божиите очи еднаква радост".