Писател от Римската империя описва междузвездни войни 2000 г. преди Джордж Лукас
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Преди много години в една…не толкова далечна галактика, един мъж, копнеещ за приключения бил въвлечен в галактическа война. Принуден да избере страна в смъртоносната битка, той се сприятелил с група бойци от Земята, водачи на… триглави лешояди, гигантски бълхи и космически паяци. Това е само част от сюжета на първия роман за космически пътешествия и междупланетарни битки, който е публикуван близо 2 000 години преди Джордж Лукас да създаде легендарната поредица „Междузвездни войни”. В публикувания през 175 г. научнофантастичен сатиричен роман „Истинска история”, авторът Лукиан от Самосата описва пътешествие, което започва от морето и продължава в Космоса.
Вследствие на свирепа вихрушка героите на творбата попадат на Луната, където разбират, че нейните жители водят ожесточена война с армията на Слънцето за контрол върху колонизацията на Зорницата (Венера). Те летят през космическото пространство върху крилати жълъди, гигантски комари и коне с големината на кораби. Според автора кръвта на хилядите жертви в боя „капела върху облаците и им придавала червен оттенък”. Това обяснявало защо по време на изгрева хората виждали червеникавите нюанси в небето. Посещенията на други космически градове, престоят в утробата на кит и достигането до Елисейските често е интерпретирано като сатирична пародия на онези фантастични повести за пътешествия, които злоупотребяват с човешкото лековерие.По този начин Лукан е искал да напомни, че „мисленето и вярата са две съвсем различни умствени дейности и не бива да се бъркат”. И макар и сатиричната повест да включва контакт с извънземни същества и междузвездни пътешествия, тя често е била отричана като пионер и въобще представителка на „научнофантастичния жанр”. Според литературните критици светът на sci-fi литературата започна с шумерския „Епос за Гилгамеш” (20 век пр.н.е.), „Франкенщайн” (1818) или творбите на Жул Верн (през 1850-те). За известния американски астронавт Карл Сейгън, началото пък е било поставено от романа на астронома и математик Йохан Кеплен – „Сънищата”, в който се описва пътуване до луната и поглед на Земята оттам. Оказва се обаче, че Кеплер се е вдъхновил за историята именно от романа на античния творец Лукиан от Самосата.
В един от своите научни трудове той споделя, че е започнал да чете „Истинска история” с намерението да подобри гръцкия си, а всъщност е спечелил много повече. „Това беше първата ми среща с идеята аз пътуване до Луната, в което по-късно открих истинско вдъхновение”, пише той. И дори и Лукиан да не е смятал за възможно пътуването на хора до луната – той си го е представил. А плодовете на неговото въображение, неговите междузвездни истории (независимо дали първи или втори в света) са накарали писатели, учени и филмови дейци да мечтаят и до днес за онова, което се простира отвъд нашата планета.