Пловдив става строителна площадка от зали и стадиони

Региони

Пловдив става строителна площадка от зали и стадиони

11867
на 08.11.2019
Пловдив става строителна площадка от зали и стадиони
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Спортът винаги е бил важна тема за Пловдив, но с ръка на сърцето трябва да признаем, че старата слава на града ни като център на българския спорт отдавна е в миналото. В противовес на тази тенденция местната власт заложи на мащабно строителство на спортни бази. В самия край на мандата си кметът Иван Тотев показно удари първите копки на спортна зала "Дунав" и олимпийския плувен комплекс "Младост". Общата стойност на двата обекта е близо 17 млн. лева. Има ли пари за тях обаче в бюджета на Пловдив и дали това бе най-важното, което гражданите очакват от местната администрация?  

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

препоръчано

Освен зала "Дунав" и плувния басейн "Младост" в инвестиционната програма на Община Пловдив отдавна фигурират ремонтът на стадион "Пловдив" и втория гребен канал. Като прибавим и задължението на концесионера на стадион "Христо Ботев" да вложи в съоръжението около 25 млн. лева, очакваните инвестиции в спортна инфраструктура в следващите 2-3 години гони 100 млн. лева. Дотук добре. Откъде обаче ще дойдат парите и дали в последните месеци от мандата си старият кмет не задължава новия с изпълнението на обекти, които може би не са в неговите приоритети, пише "Марица".

Защото всички анкети и срещи на кандидатите за кметове по време на предизборната кампания миналия месец показват, че хората искат по-скоро удобни тротоари и улици, нови паркове и детски градини, места за паркиране и бързи транспортни връзки. Ясно е, че новият кмет няма как да свърши всичко едновременно и има правото да определи своите приоритети. И трябва да има правото да избере с какво да започне - със зала "Дунав" и плувния басейн или с нещо друго, което му се струва по-важно. И ще трябва да прави с предимство най-важните си обекти според средствата, с които разполага.

През годините Община Пловдив пропусна много възможности да построи олимпийския плувен комплекс и втория гребен канал с помощ от различни финансиращи програми и сега трябва да го направи със собствени средства. Първата пропусната възможност бе по ОП "Региони в растеж", защото спортният комплекс в "Отдих и култура" не бе включен като зона на въздействие с европейски средства по програмата. Другата бе програма "Джесика". Именно с помощ от този финансов инструмент Община Бургас отдавна изгради модерен плувен комплекс на мястото на старата къпалня "Славейков" по проект, много подобен на пловдивския. 

Години наред Общината не успя да забие и един пирон в грохналата зала "Дунав" или в комплекс "Младост", но в края на мандата на Иван Тотев се оказа, че двата обекта са на ход. Дали са осигур​ени пари за тях, ще стане ясно, когато новата управа и гражданите се запознаят с проектобюджета за 2020 година и заложените обекти в капиталовата програма. Ако парите ги няма, екипът на Здравко Димитров ще трябва да ги търси на пожар, защото изпълнителите са избрани и договорите са подписани (какъвто е случаят и с транспортния възел "Модър - Царевец"). Възможностите за осигуряване на необходимите средства не са много, защото дори да има увеличаване на собствените приходи на общината и опти​мизацията на разходите, на дневен ред са още много други важни обекти.   

Според новия кмет Здравко Димитров Пловдив няма тежки проблеми с липсваща спортна база, а по-скоро с мениджмънта и поддържането на съществуващата. Ще, не ще обаче, той ще трябва да осигури средства за строителството на вече започнатите обекти.   

Новият кмет, неговият екип и Общинският съвет ще трябва да решават и друга брадясала дилема - дали да има, или не стадион "Пловдив" и как да се осъществи ремонтът. Ако философията на Бюджет 2020 е близка до тази на Бюджет 2019, няма много поводи за оптимизъм.  

Тази година Пловдив според прогнозата разполага с  358 млн. лева, но приходната част вероятно няма да бъде реализирана в пълен обем. По-голяма част от тези средства обаче са от държавния трансфер, а те се харчат целево за заплати, осигуровки и издръжка на делегираните дейности. На практика капиталовата програма се вмества в рамките на около 60 млн. лева, които са част от собствените приходи.  

Извън обявените разходи за строежа на басейна и залата Общината се нагърби и с разход от 1 354 000 лева, които се плащат за 11 417 квадратни метра на имот, който попада в зоната на парк "Отдих и култура" и е собственост на фирма "Пловдив Рийч" ЕООД. Тази сделка е сключена заради изграждането на втория гребен канал, в чиято територия попада въпросният частен парцел. Покрай очаквания бум на строителство на спортни обекти изниква и въпросът как най-добре трябва да се стопанисва спортната база. Вариантът с "Колодрума" и афишираната му загуба от 84 000 лева за мината година е неприемлив за Пловдив. Досега спортните имоти се заприходяват към общинското предприятие "Жилфонд". Едва ли обаче в ръководената от Минко Кафтански фирма има хора, които знаят всички спортни обекти и поне веднъж през последните години са ги посещавали на място. 

В резюме - Пловдив се нуждае от нови спортни обекти, но и от мениджърски екип, който да ги ръководи, за да не тежат на бюджета и да са в услуга на спортистите и гражданите под тепетата. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за събота - Телците да бягат от ласкатели, Раците да очакват нови запознанства САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за събота - Телците да бягат от ласкатели, Раците да очакват нови запознанства
ПИК TV x
САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО) САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО)
ново
Днес: 24
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК