ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Червените джуджета са най-често срещаните звезди в Млечния път - те съставляват 75 процента от всички звезди на галактиката. Около тях обаче няма как да има планети, способни да поддържат живот, съобщава Universe Today, цитирани от dir.bg.
Именно около червени джуджета обикалят и повечето от съществуващите екзопланети, но според учените дори и те да имат орбити в тъй наречената "зона годна за живот", то такъв там няма как да има.
Изводът е направен след наблюдение на звездата AU Micro, която е на възраст от едва 25 милиона години. Условията в планетарния диск около червеното джудже са такива, че заради високата скорост, малки астероиди и комети могат да се изстрелват извън звездната система.
Това обаче предполага, че повечето планети там биха били сухи, защото именно кометите и астероидите са едни от основните преносители на вода.
Другите фактори, които влияят отрицателно върху възможността за появата на живот, са честите изригвания на червените джуджета и факта, че планетите в годната за живот зона са твърде близо до тях.
Според учените, цели зони в галактиките не биха могли да са годни за живот, тъй като лъченията в тях са твърде много и твърде силни, а това означава, че на мнозинството от екзопланетите във Вселената не би трябвало да има живот.