ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Аз им предлагам на всички, нека се върнем към предизборните програми. Сега програми няма. Да се върнем към програмите. Аз затова казвам партия, която подкрепя влизането ни в Еврозоната, партия, която е на страната на Украйна и твърдо зад НАТО и ЕС, партия, която е за разширяване на Западните Балкани, партия, която е за пълна диверсификация и от газа, и от петрола, са нашите партньори. Винаги може да се намери формула по тези важни задачи - съдебна система, реформи истински - да седнат и да говорят компетентните от всяка една партия хора и да ги решат."
Цитат от изказването на Бойко Борисов преди минути в централата на ГЕРБ.
Отдавна лидерът на ГЕРБ и бивш премиер на България на три пъти не е звучал толкова смирено и толкова отворено към партиите на т.нар. "промяна". Същите тези партии, които го арестуваха без доказателства и които доскоро изглеждаха невъзможни партньори за управленска коалиция с ГЕРБ.
От няколкото изречения, които Борисов каза измежду темите за Северна Македония и бюджета, изглежда той е готов да забрави опита за унищожението му и започва да гради мост към "Продължаваме промяната" и "Демократична България".
Да си представим, че партиите изпълнят призива на лидера на ГЕРБ и с върнат към предизборните в програми. ПП и ДБ твърдят, че са за влизането на България в Еврозоната, отстояват твърди проукраински позиции, макар Петков да се съобразяваше на няколко пъти по този казус с Нинова и БСП. "Промяната" и "Демократична България" стоят твърдо зад НАТО и ЕС, зад идеята за разширяване на Западните Балакани и зад пълната диверсификация от газ и петрол. Ако същите тези приоритети залегнат както в програмата на ГЕРБ, така и в тези на ПП и ДБ, изглежда така, че Борисов е готов да протегне ръка към Петков и Василев за бъдеща управленска коалиция.
Или поне това се разбира от думите му: "Това са нашите партньори... Винаги може да се намери формула по тези важни задачи - съдебна система, реформи истински - да седнат и да говорят компетентните от всяка една партия хора и да ги решат."
С други думи изказването на Борисов загатва за предложение да се съберат експертите от тези партии и да направят правителство, експертно, за каквото отдавна говорят някои депутати на ГЕРБ.
Разбира се, в една такава коалиция не биха се вписали БСП, ИТН и "Възраждане", които имат разминавания по част от предложенията на Борисов.
Остава въпросът как биха погледнали избирателите на ГЕРБ на едно такова хипотетично правителство. И дори да са склонни да простят за Северна Македония, дали биха простили за влизане в коалиция с хората, които целяха унищожението им.