ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министерството на културата даде разрешение на доц. д-р Костадин Кисьов да извърши тази година археологически проучвания на Тракийския селищен център, съществувал през V преди Христа. Документът важи до края на 2021 г., а проучването ще се извърши чрез редовни археологически разкопки.
Целта на тазгодишната експедиция е да се уточнят границите на проучваното селище, както и да се направи по-точна датировка на обекта и намерените там артефакти, пише "Марица".
Директорът на Регионалния археологически музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов е научен ръководител на обекта край село Васил Левски. Той откри тракийското селище там в началото на 90-те години. Миналата година бе направено геофизическо проучване на терена.
Тракийският селищен център от V век преди Христа е един от най-интересните обекти от тази епоха, който се проучва у нас. Смята се, че това е един от най-ранните градове и че той е бил столица на тракийски владетел.
В предишни археологически проучвания бяха разкрити основите на сгради. Две от тях са особено впечатляващи – за едната се предполага, че е била храм, а другата – резиденция на тракийски цар. Селището е имало и развит търговски център, за което говорят откритите артефакти.
По време на разкопките археолозите намериха керемидите, с които са били покрити храмът и резиденцията. Те са луксозни – с големи размери и намазани с лаково покритие - така нареченото котешко злато. От това покритие керемидите блестели като златни и се виждали чак от Филипопол. Веднага след това открие обектът стана известен като Златния град на древните траки.