ПРАЗНИК: На Велики вторник честваме трима апостоли, които проповядвали неуморно християнството и загинали като мъченици

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
1. Велики вторник - вторият ден от Страстната седмица или Седмицата на страданията, която е последната от живота на Христос. Днес е ден за поучения, нравствени наставления и за дарения за бедните и нисшите духом през Страстната седмица.
Във Велики вторник на Страстната седмица в църквата се чете освен притчата за талантите (Мат. 25:14-30), тази за десетте девици (Мат.25:1-13). В тази притча се говори за пет мъдри и пет неразумни девици, а се подразбира пет мъдри и пет неразумни човешки души. Мъдрите имали чисти светилници и свещен елей, а неразумните - само чисти светилници. Светилниците в тази притча символизират телата, а маслото (елей) - милостта. На гръцки език "милост" се произнася "елеос".
"Тази притча има и още по-дълбок, духовен смисъл. Под петте неразумни девици се подразбират петте безмълвни сетива. Който живее само с това, което вижда и чува, без да контролира чувствата с разума си, той има неразумна душа. Когато смъртта спусне завесата върху света на чувствата, такава душа ще остане в абсолютна тъмнина. Под пет мъдри девици се подразбират петте вътрешни органи на чувствата, които разумно управляват външните чувства и властват над тях. Тези вътрешни органи на чувствата събират светлина в продължение на целия живот на човека, светлината, която остава в душата и свети и тогава, когато смъртта спусне завесата", пише в свети Николай Велимирович Сръбски.
"Днес еврейският народ, свещеници и власти за последен път слушат словото на Господа в храма. И то е било всеобятно; то обхващало цялото минало, настояще и бъдеще", пише свети Теофан Затворник.
И до днес прочитането на Евангелските глави за всичко, случило се на този ден преставлява най-ефективно средство за оживяване на вярата в Господа.
2. Свети апостоли Аристарх, Пуд и Трофим от числото на Седемдесетте († около 65 г.)
Свети апостол Аристарх, за когото се споменава в книга "Деяния ня светите апостоли" и в посланията на свети апостол Павел до Колосяни и до Филимона, е бил епископ в сирийския град Апамея (градът бил разположен в югозападната част на Сирия и била разположена на брега на река Оронт).
Свети Пуд, за когото говори апостол Павел във второто послание до Тимотея, бил член на римския сенат. Като благочестив и добродетелен човек, приемал у дома си светите апостоли Петър и Павел. При него се събирали и други вярващи за молитва, тъй че неговият дом впоследствие се превърнал в църква, която получила името "Пастирска". Преданието разказва, че в тази църква е свещенодействал самият апостол Петър.
Свети Трофим, за когото споменава книга "Деяния на светите апостоли", както и апостол Павел в същото Второ послание до Тимотея, заедно с апостолите Пуд и Аристарх, страдал заедно с апостол Павел при всички гонения срещу него.
Споменатите трима апостоли загинали в Рим заедно с апостол Павел, като били посечени с меч по заповед на император Нерон.