Президентът на Сърбия увери: Строителството на сръбския участък от „Турски поток“ започва до дни
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Строителството на сръбския участък от „Турски поток“ ще започне до дни, твърди сръбският президент Александър Вучич, цитиран от ТАСС и ТАНЮГ, съобщи „Фокус”.
Според сръбския лидер, техниката вече е на обектите.
Вучич е обявил новината в Букурещ на срещата с лидерите от балканските държави.
„Ние участваме в този проект, няма никакво съмнение – категоричен е Вучич. - Започваме работа до няколко дни, техниката вече е по места“.
По думите на държавния глава на Сърбия, страната развива промишлеността си и в скоро време ще има нужда от повече газ.
“А там, където има газ, има и възможност да се развива икономиката“, отбелязва Вучич и добавя, че газопроводът „ще промени енергийната карта на Балканите“.
Агенцията за енергетика на Сърбия още на 5 март одобри изграждането на сръбския участък от „Турски поток“. Планира се то да започне в началото на април. Проекта в Сърбия от границата с България до границата с Унгария ще се изпълнява съвместно от "Газпром" и "Сърбиягаз".
Вучич заяви по-рано, че страната му е независима и няма да въвежда санкции срещу Русия, ще строи участък от „Турски поток“ на своята територия. Генералният директор на компания „Сърбиягаз“ Душан Баятович също е отбелязал, че сръбската страна е готова да започне изграждането на участъка. Строителството трябва да бъде завършено на 15 декември. Газ ще започне да се доставя най-рано в края на април 2020 година.
Въпросът за възможността газопроводът да стигне до Сърбия беше сред ключовите при преговорите между президентите на Русия Владимир Путин и на Сърбия Александър Вучич на 17 януари. Руският лидер отбеляза, че Москва има готовност и може да инвестира около 1,4 млрд. щатски долара за развитие на сръбската инфраструктура.
По проект сръбският участък трябва да започне от Зайчар на границата с България и да прекоси границата с Унгария близо до Хоргош. Мощността при входа се очаква да е 13,88 млн. куб. м газ в денонощие, а на изхода на участъка - около 10 млн. куб. м.
Проектът "Турски поток" предвижда тръбата да мине по дъното на Черно море до европейската част на Турция, а после към границата с Гърция. Първата връзка ще е за доставка на газ за турския пазар, втората – за снабдяване на държавите от Южна и Югоизточна Европа. Като потенциални пазари „Газпром“ предвижда Гърция, Италия, България, Сърбия и Унгария.