Продължава безплатната кастрация на дворни домашни кучета в Общинския приют в Стара Загора
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Апелираме към кметовете и кметските наместници на малките населени места в община Стара Загора да популяризират активно сред хората безплатната инициатива за кастрация на дворни домашни кучета. Това оповестиха днес от екипа на Общинския приют за безстопанствени животни, който е звено към Отдел „Екология“ в Община Стара Загора. Кметовете на селата се обръщат към нас най-често при нежелан инцидент, а по темата за кастрацията трябва да се говори на хората постоянно, е категоричното мнение на експертите. Безстопанствените кучета, които виждаме по улиците всеки ден, са най-често зарязани там от нехайни стопани. За да не се увеличава броят им неконтролируемо, единственото хуманно решение е те да бъдат кастрирани.
Инициативата на Община Стара Загора засяга дворни домашни животни, които се гледат в къщите във вилните зони и в малките населени места. Тя не се отнася за собствениците на градски кучета, обитаващи апартаменти в Стара Загора. Инициативата за безплатна кастрация съществува от май 2023 г., към нея съществува интерес, но за съжаление е крайно недостатъчен. Бихме искали да засилим вниманието най-вече на кметовете на селата, които пряко контактуват с жителите им и могат да ги осведомяват точно за съществени инициативи като тази, поясниха от приюта.
Стопаните на дворно куче могат да се обадят на обявения телефон: 0887/81-99-02. Записва се час и се извършва безплатно кастриране на домашното куче. Поставят му се микрочип и ваксина срещу бяс и му се издава паспорт - всичко напълно безплатно! За своите кастрирани кучета стопаните не дължат такса „Куче“.
Общинският приют за безстопанствени животни, основан през май 2004 г., се намира в село Могила. Занимава се основно с безстопанствените животни, които след залавянето им се кастрират и връщат по местата, от където са взети, обезпаразитени вътрешно и външно, ваксинирани срещу бяс, чипирани и с издаден паспорт. Тези дейности са изцяло съобразени с Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствени кучета на територията на Република България
В приюта се настаняват временно безстопанствени кучета (родени като такива, изгубени или изоставени от своите собственици). Капацитетът на приюта е 120 броя четириноги.