BG EN

Прокуратурата отказа да образува досъдебно производство срещу патриарха по сигнал на народен представител

ГОРЕЩО
Темида

Прокуратурата отказа да образува досъдебно производство срещу патриарха по сигнал на народен представител

23074
на 02.07.2025
Прокуратурата отказа да образува досъдебно производство срещу патриарха по сигнал на народен представител
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Софийска градска прокуратура отказа да образува досъдебно производство срещу Българската православна църква по твърдения на народен представител. В сигнал до обвинението депутатът Кристина Петкова от "Продължаваме промяната-Демократична България" твърди, че са налице съмнения за „координирана дейност (от страна на БПЦ и РПЦ), целяща стратегическо влияние върху младите хора в България, желаещи в бъдеще да станат духовници, извън установените образователни и религиозни канали в страната“.

препоръчано

След анализ на данните прокурорът от СГП е стигнал до извода, че в конкретния случай липсват каквито и да е данни за извършено престъпление от общ характер, в частност за престъпление по чл. 105, ал.1 от НК (поставяне в услуга на чужда държава или на чужда организация). В постановлението на СГП се посочва, че сигналът съдържа предположения и то абстрактни за евентуално бъдещо поведение на трети лица - български граждани, които биха заминали да учат в духовни учебни заведения в чужбина.

"Изпращането от страна на Негово Светейшество Патриарх Даниил на уведомяващо писмо до митрополитите „за възможността за кандидатстване на студенти от България в духовните учебни заведения на Руската православна църква в трите направления - бакалавър, магистър и доктор по богословие“, не е поведение, съдържащо данни за осъществено престъпление от общ характер, в частност по чл. 105, ал.1 от НК", се посочва в постановлението на прокурора от СГП.

От прокуратурата уточняват, че за да е налице престъпление по чл. 105, ал.1 от НК не е достатъчно определено лице да има намерение да служи на чужда държава, а е необходимо изявление, уговорка, вид реално поведение от представител на чужда държава или организация, че приема и се съгласява с това.

"Публично известен факт е, че България е обявена за неприятелска държава от Руската федерация, но този факт не представлява законова пречка български граждани да се обучават в учебни заведения там", се казва още в становището.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Успешни делови срещи за Стрелците, трудности вадят от равновесие Рибите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Успешни делови срещи за Стрелците, трудности вадят от равновесие Рибите
ПИК TV x
ПИК TV! Гроздан Караджов: България никога не е изживявала толкова тежка криза на липса на вагони и мотриси ПИК TV! Гроздан Караджов: България никога не е изживявала толкова тежка криза на липса на вагони и мотриси
ново
Днес: 81
горещо
hot
най-четени новини в момента