Проф. Антоанета Христова: Какъв „А отбор“ ни управлява? Случайно събрани хора с голо желание за власт и самочувствие
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Какъв „А отбор“ ни управлява? Това е абсолютно случайно събрани хора, без базова компетентност. С изключение на единици, но и те в създалата се среда, вече проявяват дефицити. Вижте какви назначения има за заместник-министри. Всичките са с объркана професионална квалификация спрямо позицията, на която ги назначават. Същото се отнася и до министри. За какво говорим въобще, никакъв „А отбор“, никакъв „Б отбор“, „С отбор“ не е дори! Това заявява пред "Триюн" политическият психолог проф. Антоанета Христова.
"Коалицията, аз я наричам формация, защото това по своята същност не е коалиционно управление, то е някакво странно управление на една партия, като всяка друга е сключила договор с първата. Много са странни взаимоотношенията, те не са типично коалиционни. Факт е, че определени партньори от тази формация са с висока степен на непоносимост с други партньори. Затова казвам, че го наричам формация. Тя трудно може да съчетае интересите на отделните субекти и няма ясно изразени политически приоритети. Наблюдава се пренебрегване на основно правило в политиката – да има връзка между думи и дела. Има и изключителна демонстрация на много говорене, „пушката пуква“ преди въобще нещо да се е случило. Това неминуемо води до негодувание у партньорите в тази формация, защото всеки е влязъл със своя индивидуален партиен или личностен интерес. Затова казвам, че изхождайки от собствения си интерес, участниците във формацията трудно могат да преглътнат това, че постоянно се демонстрира разминаване между думи и дела, и се правят прекалено прибързани заявления и обявяване на политики, което изглежда твърде незряло като поведение. И на второ място, трудно се преглъщат двойните и тройни стандарти, с които се подхожда при всяко взето решение. В момента печелят от демонстрирания популизъм, но това е до време", отбелязва още тя.
Проф. Христова е категорична - настоящото правителство, се пише на гърба на всички български граждани.
"Моята теза е, че там няма капацитет, а не желание да се поеме отговорност. Там няма компетенция, там няма опит (с много малки изключения). Там има едно „голо“ желание за власт и за позиции, на основата на „голо“ самочувствие. Когато съчетаеш „голото“ самочувствие с „голото“ желание за власт, се получава като резултат готовност от страна на участващите партии във формацията, да постигат нещата на всяка цена, прекрачвайки нормалността и демократичните правила. Комплексът от осъзнаването, че си с малка обществена подкрепа, а трябва да управляваш и да консумираш власт, води до сериозни поведенчески деформации", подчертава тя.
"Факт е, че много малко избиратели са гласували за всички партии в управленската формула, с изключение на „Продължаваме промяната“/ПП/. На фона на голямата група от граждани, които не са гласували, на фона на категоричното съмнение в честността на изборите, много голяма е демонстрацията на нахално самочувствие. Може би то е нахално, защото е стъпило на едно огромно нахалство от миналата година – 2020, когато нас ни заляха с тежки внушения и манипулации, и нанесоха тежък удар върху демократичния процес. Знаете ли защо аз не мога да дам толеранс на това правителство и няма да му го дам?! Защото изборния резултат е резултат на манипулациите, на които ние не можахме да се противопоставим. Защото на повърхността излязоха хора, които очевидно не са убедителни, но на обществото това не му прави критично впечатление и няма сили да се противопостави, т.е. крайният резултат и оценката ми за гражданското общество в резултат на направения избор, е много ниска. Именно, защото това се случи толкова демонстративно и явно, затова не мога да дам толеранс на обществото, а правителството е следствие", заявява проф. Антоанета Христова.