Проф. Огнян Герджиков ексклузивно пред ПИК: Радан Кънев се изявява като самостоятелен електрон в РБ! Реформаторите са заченати нестабилно, от тях може да се очаква всичко!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проф. Огнян Герджиков е роден през 1946 г. в София.
Завършва юридическия факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Специализира във Виенския университет и в хамбургския институт „Макс Планк”. Народен представител от НДСВ е в 39-ото и 40-ото НС, като в периода 2001-2005 г. е председател на парламента. Герджиков е професор по търговско и гражданско право в СУ „Св. Климент Охридски”.
Потърсихме го за коментар относно горещи теми в съдебната реформа и промените в Конституцията.
Интервю на Явор Белчев
- Проф. Герджиков, само преди минути внасянето на законопроекта за конституционните промени отново се отложи. Трябва ли тази процедура да се ускори?
- По принцип аз не обичам нищо да се случва бързо, когато става дума за законодателство. Няма да намерите в мое лице привърженик на идеята, че трябва да се бърза. В областта на законодателството, особено на Конституцията, бързата работа е гаранция за провал.
- Трябва ли да има промени в Конституцията по начина, по който ги предлагат от Реформаторския блок - без свикване на Велико народно събрание?
- Според мен дошло е време Конституцията да се преосмисли спокойно и обмислено. Трябва да се нанесат корекции в нея, защото тази Конституция вече е на почти 25 години, Конституция на прехода, която беше добра основа през годините. Но се оказа, че има насоки, в които тя трябва да се преосмисли. Има място за усъвършенстване и промени.
Преди време с колегата Яни Янев от Варна бяхме написали какво според нас трябва да се промени, което разбира се бяха само наши идеи, които трябва да се дискутират. Това са неща, които трябва да се подложат на сериозно и широко обсъждане, кръгли маси между хора, които имат интереси в тази материя. Трябва да се чуят различни мнения. Така на коляно не се прави - идеите идват преди месец и половина-два и дайте сега да се внасят промените още днес.
- Какви са Вашите основни идеи?
- Моите идеи са свързани със засилване на уредбата, свързана със самостоятелността на регионите. Също така в материята на съдебната власт, но всичко това изисква много сериозна работа и не може да се прави в движение.
- Битува мнение, че Реформаторският блок заедно с правосъдния министър Христо Иванов се опитват да овладеят съдебната система и по този начин да оказват натиск върху премиера Борисов. Вашият коментар?
- Не съм запознат. Трудно ми е да коментирам подобни твърдения.
- Как ще коментирате ултиматума, който постави Радан Кънев към кабинета, че ако ГЕРБ не подкрепи промените в съдебната и здравната реформа, Реформаторският блок ще напусне коалицията?
- Този ход можеше да се очаква. Аз очаквам всичко от Реформаторския блок, защото те сами вътре в себе си не са консолидирани, за да могат да служат като консолидационен фактор в управлението. Така че този коментар на Кънев за мен не е изненадващ. Реформаторите са заченати по един нестабилен начин.
- Много интересно беше също, че този ултиматум на Кънев не беше съгласуван с коалиционните му партньори Меглена Кунева и Божидар Лукарски.
- Явно Кънев се изявява като самостоятелен електрон в този Реформаторски блок.
- Според Вас това изказване ще повлияе ли негативно върху правителството, което в последните месеци не е раздирано от скандали?
- Хубаво е едно правителство да е спокойно. Но трудно това може да се случи в България. Това е временно затишие пред буря.