Проф. Огнян Герджиков пред ПИК: Нормално е Радев да подпише за Гешев до дни
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
ПИК потърси бившия председател на Народното събрание и премиер от кабинета на Румен Радев – топ юриста проф. Огнян Герджиков, за коментар по процедурата, след като Висшият съдебен съвет избра зам.-главния прокурор Иван Гешев за главен прокурор на Република България.
Герджиков разясни има ли срокове за двете възможни хипотези – за подписване или не на указа за назначаване. Професорът коментира още какво би станало, ако ВСС се окаже в ситуация за прегласуване на вече утвърдената от него кандидатура.
- Проф. Герджиков, фактите вече са ясни: Висшият съдебен съвет избра Иван Гешев за главен прокурор на Република България. Сега на ход е президентът. Има ли обаче срок, в който той трябва да подпише или да не подпише указа за назначаването?
- В закона не е разписан такъв срок. И въпреки че няма предвиден такъв срок, президентът, разбира се, е нормално да не задържа решението си. Нормално е да го направи в рамките на ден, два, три, а не да го държи със седмици.
- Ако все пак се стигне до ситуация, при която Радев протака, това би ли било нарушение на Конституцията?
- С уговорката, че това не е моята материя, за да съм категоричен, защото не се занимавам с тази проблематика, но доколкото знам, срок не му е предвиден специално. Нормално е обаче като един отговорен политик той да вземе своето решение в рамките на няколко дни. Не би било нормално да протака и да го прави около Нова година.
- При хипотезата пък, че той не подпише указа и върне решението на ВСС за преразглеждане, какво се случва?
- Тогава Висшият съдебен съвет отново ще има възможност да гласува и евентуално да се очаква да препотвърди своето първоначално решение, тъй като не знам дали е възможно междувременно да бъде издигната нова кандидатура, която да се приеме. Струва ми се, че не. Така че ВСС трябва да препотвърди решението си. Не виждам основание ВСС да промени решението си. Още повече че подкрепата за Иван Гешев е сравнително категорична. При минимум 17, той има 20 гласа „за“. Затова не виждам на практика опасност ВСС да вземе ново, различно решение от това, което е взел.
- Ако все пак ВСС не потвърди това си решение, тогава няма ли да се влезе в конституционна криза?
- Е, чак конституционна едва ли ще е кризата. Ще трябва отново да се стартира процедурата отначало. Но това е само хипотетично. На практика няма как да се случи.
- Но ако ВСС върне в този му вид своето решение при президента Радев, длъжен ли е тогава той – в този втори кръг, вече да подпише?
- Президентът няма право повече от веднъж да върне вече направен избор. И ако не ме лъже паметта, подобен случай имаше при избора на председателя на Върховния административен съд - г-н Георги Чолаков, който първия път беше отказан президентът да подпише указа. При втория път той вече нямаше избор и го подписа.