ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Финансовата неграмотност е огромен проблем в България. Това отчете икономистът проф. Стив Ханке, наричан бащата на Валутния борд у нас, на конференция за финансово образование.
Ханке цитира проучване на Световната банка от 2010 г., което показва, че 60% от българите казват, че имат съвсем бегли познания или нямат такива за това какво са взаимно спомагателни каси, за търговски банки - около 35% от хората се определят като неграмотни и нямат представа как да си отворят сметка, 66% не са запознати с потребителски кредити, допълнителни пенсионни фондове- се оказват трудност за 60%, а цели 80% от българите не се запознат със заемни инвестиционни фондове. Големият проблем с финансовата грамотност е, че хората си внушават, че разбират много повее отколкото разбират всъщност, смята професорът.
Проф. Ханке посочи, че във финансовата грамотност влизат сферите на това как да управляваме имуществото и парите си, потребителските кредити, застрахователно дело и данъчно дело. "Когато човек е грамотен той води поне с едно пред неграмотния. Няма нищо по-приятно от това да ковеш съдбата си и да не я изпускаш от ръце. Нивото на финансова грамотност по света е удивително ниско, дори в САЩ", отечете баща на Валутния борд у нас. Икономистът се изказа твърдо, че образованието трябва да се осъществява частно, а не държавно, защото частният сектор е клиентът така, че е естествено той да се стреми да просвещава клиентелата си.
Преди Ханке вицепремиерът Ивайло Калфин посочи, че доброто финансово образование би било изключително полезно в социалната сфера. "С добро образование бихме могли да осигурим по-високи доходи и по-добро планиране. Финансовата грамотност би трябвало да става все по-важна за това човек да контролира своя живот", добави Калфин.