ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Младежи с тежки шизофренноподобни психози пълнят психиатричните отделения в страната, казаха психиатри и шефове на психоболници.
“Клиничната картина прилича на други заболявания, най-често на шизофрения, понякога на шизоафективни разстройства, на биполярни афективни разстройства, тоест на други психични заболявания”, каза д-р Иван Добринов, ръководител на Шесто мъжко отделение в Психиатричната болница в Раднево, което се занимава с пациенти със зависимости.
Той обясни, че държавните психиатрични болници приемат младежи над 18 години, но статистиката на национално ниво показва, че средната възраст на младежите, които отключват тези проблеми пада, пише още "Труд“.
Медикът посочи, че новите синтетичните наркотици, стимулантите, синтетични и полусинтетични канабиноиди отключват такива психотични разстройства. Често разстройствата са свързани с агресия, с дезорганизирано поведение, опити за убийства или самоубийства.
“Патологията е много сериозна, а в същото време нямаме единна система за лечение на зависимости в България, което води до временно овладяване на острото състояние, но след пускане на човека навън, той подновява употребата, отново отключва психиатричните симптоми и отново върши нещо опасно”, каза д-р Добринов.
“Такъв бум на психози вследствие на употреба на психоактивни вещества какъвто има през последните две-три години не е имало преди това. Сега рядко ще видим класическа шизофрения, без да има употреба на такива вещества. И картината на шизофренията става различна, по-различна, от това което беше. Много агресивни са, много възбудени, опасни за себе си и опасни за околните. Има случаи, в които ги водят 4 полицаи, не можем да ги фиксираме, за да опазим живота им”, разказа и шефът на Държавната психиатрична болница в Севлиево Донка Господинова.
Цветеслава Гълъбова, която е директор на психиатричната болница в гр. Нови Искър каза, че заради честите психози от дрога на всички новопостъпващи в болницата правят наркотестове.
Психиатрите обясниха, че в повечето случаи след психозите, предизвикани от дрога остават трайни когнитивни проблеми свързани с логическото мислене, планирането, склонност към агресия, нарушен сън. Друг неприятен симптом при тези които употребяват стимуланти е анхедония, която прилича на депресия но не е. Страдащите от анхедония не могат да изпитват удоволствие от нормални неща, тъй като мозъкът е свикнал да изпитва удоволствие по химичен път.
“В момента най-големите проблеми са метаамфетамините, това което наричат кристали, тип Коперник. Има и нови психоактивни субстанции, дизайнерски дроги, които се разпространяват в интернет и са много евтини и достъпни”, коментира д-р Добринов.
Той подчерта, че се очаква вълна от нов клас опиати, най-вече производни на фентанила, и една група нитазени, които още не са на нашия пазар, но в други държави от ЕС има сериозни проблеми, тъй като малки количества лесно водят до свръхдоза. Рисковете на черния пазар са тези, че няма гаранция за състава. Понякога има няколко психоактивни субстанции и от там рискът за свръхдоза става много, много голям, предупреди д-р Добринов.


