Първия дрон за проследяване на диви животни разработиха английски учени
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Радио-нашийниците се използват често за изследване и опазване на дивите животни, пише "Дискавъри Нюз". Животните се залавят и след поставяне на устройството се пускат на свобода, а биолозите трябва да обикалят с приемник, за да ги открият. Оказва се, че това е скъпа и времеемка работа.
Изследователи от Австралийския национален университет и Университета на Сидни са разработили първия дрон, който да ги замести при проследяването на животни с радио-нашийник. Засичането на точното местоположение не само дава информация за денонощния жизнен цикъл на дивите животни, но и подпомага усилията на природозащитниците.
Дронът е направен от части, които са налични в търговската мрежа. Ръководителят на проекта Деби Соундърс посочва, че екипът й е отстранил системата от камери, с която се е продавал дронът и я е заместил с приемник и антена, създадени за проследяване на радио-нашийник в реално време.
Събраните данни се използват за създаване на карта, показваща местоположението и движението на животните. Първоначално Соундърс е създала системата за наблюдение на застрашения бързолетов папагал и други малки прелетни птици. Учените са провели и 150-часов тест с плъхово кенгуру, който е показал, че времето за проследяване намалява значително.