ПЪРВО В ПИК TV: Говорителката на Цацаров с първи разкрития за разследванията на къщите за гости след разкритията на медията ни за Елена Йончева (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Прокуратурата прави последни разкрития за къщите за гости, построени с пари от Европа.
"Днес се проведоха първите срещи с прокурори от ВКП. Изискали сме от ДФ "Земеделие" документите на всички 746 къщи за гости, които са построени от 2011 г. насам. Ще бъде изискано и пълно копие по всеки един проект, ще се извърши и проверка на място. В рамките на проверката на място ще се събира информация дали къщите за гости се използват по предназначение. Имаме основание да се съмняваме, че бенефициентите са били изрядни по документи търговци", каза Румяна Арнаудова.
Арнаудова допълни, че ще бъдат и изискани картите за регистрация на гостите,. По думите ѝ, първите резултати ще са готови още следващата седмица. Самите къщи са започнали да работят след 2011 г.
"Имаме информация, че част от къщите са на места, където това е забранено", изтъкна Арнаудова и допълни, че става въпрос за Черноморието. Там ще се разследват и евентуални връзки между бенефециентите и служители от местните общини. Повечето къщи за гости били категоризирани с една звезда.
"На мен поне не ми е известно да е постъпил сигнал, дори и анонимен, затова дали някой пречи да получи информация", отговори тя на журналистически въпрос.
"Работи се усилено. Това е основен приоритет, още отпреди 10 години. Имаме инкриминирано деяние. В него са разписани по-високи санкции. Преди години се налагаше всички, които са уличени в такова престъпление, да получат само глоба", изтъкна говорителката на Сотир Цацаров.
"Имаме основания да се съмняваме в бенефециентите по отношение на къщите на гости в цялата страна. Сравняваме картите, за да видим къде се намират точно къщите. Факт е, че в определено населено място - например в село Ахелой, е забранено осъществяването на такива дейности, но извън територията на селото може, може даже да е близо до морето", обясни тя.
"Разпореди се проверката във вчерашния ден. След като получим документите ще видим къде се намират тези къщи, дали не са на забранено място", уточни специално за къщите на Елена Йончева прокурор Румяна Арнаудова. "Задачата, поставена от главния прокурор, е изключително мащабна и бързо да се даде отговор на въпроса дали има злоупотреба с европейски средства", допълни тя.
По думите ѝ, проверените до момента от фонд "Земеделие" 17% от къщите за гости, са крайно недостатъчни.
"Факт е, че в момента, в който прокуратурата обяви в сряда, на следващия ден различни институции започнаха да получават различни документи", коментира тя работата по друга известна къща за гости - тази в Сандански на бившия заместник-министър на икономиката Александър Манолев. "В ден сряда, 17 април, обявихме специално, че започва извършването на проверка, сигналирали сме КП КОНПИ, защото считаме, че има злоупотреба с евросредства. От ден четвъртък, до днешния ден, са извършени множество процесуално-следствени действия", допълни тя. И уточни, че в рамките на проверката са претърсени три адреса. Отново същият ден, прокурори от Окръжната прокуратура в Благоевград са отишли в Община Сандански и са изискали необходимите документи за строежа.
"След като на 17 започна тази проверка, веднага постъпиха справки-декларации. Оттогава насетне, в ден петък, се извършиха действията по претърсване на трите адреса. В къщата за гости не намерихме никой. Ана Димитрова не беше открита за контакт. Установи се, че къщата е добре почистена, дори липсват дисковете за видеонаблюдение. Там, нито на останалите два адреса, не намерихме регистрите за посетители, които всички къщи за гости имат. Димитрова вече е разпитана, разпитани са 10 души. С просто око се вижда, че всички подписи са идентични. Продължава да бъде на лице подозрението ни, че тя е подставено лице, може би заради младата си възраст", продължи с разкритията Арнаудова.
Тя сподели, че до този момент не са получили никакво съдействие от кмета и служителите в община Сандански, а самите служители изглеждало да са изплашени. Освен това още прокуратурата не е получила и справка за внесения туристически данък.
"Манолев е открит и е разпитан", каза тя. Утре пък щяло да бъдат съобщени повече новини около него.
"Има одобрени високопроходими джипове, като мотивите там са, че туристите ще бъдат разхождани по високопланински места", върна се тя на темата за финансирането и изказа предположението, че тези джипове не са използвани никога по предназначение. Ставало въпрос за над 100 автомобила, повечето от една и съща марка. Освен това са купувани АТВ-та и катамарани - пак под предтекст за разходка на туристи.
"Знакът "Стоп" не е бил съобразен от Лютви Местан. Знаете какво се случи с мерките за процесуална принуда. Мярката за забрана да напуска пределите на страната без разрешението на прокурор тази сутрин е отменена от Окръжен съд-Кърджали. Преценено е от съда, че е прекомерна и е отменена. Мога да кажа за отнетото свидетелство за правоуправление - съдът я отмени, като каза, че деянието не се отличава с по-голяма от обичайната обществена опасност. От СДВР получихме информация, че лицето не се намира на адреса, на който е обявил, че живее, въпреки, че съдът твърди, че няма опасност да се укрие. Така не му е било връчено предходното постановление на прокурора. От 2013 г. до момента, Лютви Местан е имал 1 акт и 13 фиша за превишена скорост, но всички са платени. Те са в размер на между 100 и 300 лв.", каза по случая с Лютви Местан тя.
"Надявам се, че след като убедим съда, че лицето е била наказвано за превишена скорост, да потвърди мерките за процесуална принуда. Този въпрос беше поставен от родителите на пострадалото дете до главния прокурор и това е основание той да вземе под специален надзор делото. Той се състои в предоставяне на аналитична и методическа помощ", продължи по темата с Лютви Местан Румяна Арнаудова. "Факт е, че има знак "Стоп", факт е, че има навлизане в насрещното платно", допълни Арнаудова.