РАЗКРИТИЕ НА ПИК: Гърми нова афера "Джемкорп"! Меморандумът с "Амазон" - засекретен от Лорер! Има "забрана за публичност" (ДОКУМЕНТИ)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Нова афера, по подобие на тази с "Джемкорп", гърми с пълна сила, научи ПИК. Става дума за друг шумно промотиран меморандум, подписан от правителството на "Продължаваме промяната" - този с "Амазаон", който е в областта на иновациите и икономическото развитие.
Припомняме, че малко преди да сдаде властта правителството на Кирил Петков и в частност министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер подписа меморандум с "Амазон Уеб Сървисис". Това се случи на 21 юли, като според официалната информация целта на меморандума е постигане на икономическото развитие чрез обучение на дигиталните умения на бъдещите поколения, насърчаване на облачно базирани бизнеси в България и оказване на подкрепа на правителството в цифровата трансформация и киберсигурността.
В съобщението на сайта на Министерството на иновациите се казва още, че меморандумът трябва да активизира развитието на редица програми, без да се уточнява какви, но предимно насочени към работата с облачни услуги, както и да подкрепи изпълнението на националните приоритети за цифровизация и иновации на стартиращите предприятия, публичната администрация и ключови изследователски инициативи.
И се твърди още, че меморандумът ще увеличи инвестиционните намерения на "Амазон" в България.
Припомняме, че по-малко от две седмици след подписването на документа правителството на Кирил Петков сдаде властта, а около този договор тогава не се вдигна шум най-вече поради добрата репутация, която има компанията "Амазон".
Агенция ПИК изпрати писмо до служебния министър на иновациите и растежа с молба да ни предоставят текста на меморандума, както и да ни отговорят на други въпроси, като какъв е срокът на действие и изпълнение, има ли финансови измерения този меморандум и др.
В края на миналата година от пресцентъра на Министерството на иновациите и растежа ни изпратиха отговор, който гласи следното:
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН РАШКОВ,
Във връзка с постъпило писмо № 92-00-410 от 12.12.2022 г. бихме искали да Ви информираме:
Към датата на подписване на Меморандума за разбирателство между Правителството на Република България и Amazon Web Services EMEA SARL, а именно 20.07.2022 г. от българска страна действащ министър на иновациите и растежа е г-н Даниел Лорер.
Към Меморандума има споразумение за забрана за разкриване на информация и публичност. Това се налага поради факта, че документът съдържа поверителна информация на Amazon и предмет на условията на споразумението между страните е и регулиране на поверителността в условията, уреждащи поверителната информация в Клиентския договор на Amazon Web Services и други споразумения на Amazon Web Services.
Искаме да Ви уверим, че подписването на Меморандума за разбирателство е съобразено с разпоредбите на Закона за международните договори на Република България и не е в противоречие с други приложими закони, разпоредби или обвързващи заповеди, включително приложими етични правила или политики.
Документът не е обвързващ и не създава нито финансови, нито правни ангажименти, както за страните по споразумението, така и за трети лица.
Всяка страна може да го прекрати едностранно с незабавен ефект, след писмено уведомление до другата страна.
Към настоящия момент няма създадена съвместна работна група с представители на правителството и компаниите Google и Amazon.
В заключение Ви информирам, че меморандумът е подписан на английски и български език, като не подлежи на ратификация от Народното събрание, тъй като не попада в хипотезите на чл. 85, ал. 1 от Конституцията на Република България.
Ако желаете да получите допълнителна информация относно намеренията на Amazon Web Services EMEA SARL, моля да се обърнете към тях.
Поздрави,
Пресцентър
Министерство на иновациите и растежа
Агенция ПИК разговаря с няколко видни юристи и експерти в областта на сключването на подобни договори, които изразиха безпокойство от отговора, който сме получили от Министерството на иновациите и растежа. Според тях е смущаващо, че има забрана за публичност на документа.
Припомняме, че по време на управлението на правителството "Петков" се разрази огромен скандал с друг меморандум - този с "Джемкорп". Въпрекиq че и при него на първо четене нямаше обвързващ характер, се появиха основателни опасения, че цялата ни енергетика е дадена на концесия на частна компания, свързана с руски олигарси. Стигна се дотам, че в 48-ото Народно събрание работи временна комисия за "Джемкорп". По информация на ПИК тя е установила сериозни нередности, както при подписването на меморандума, така и при предприетите стъпки за прекратяването му.
След отговора на Министерството на иновациите и растежа до ПИК огромни съмнения надвисват и около меморандума с "Амазон". Притеснително е как частна компания успява да убеди българската държава да не разкрива подробности за меморандум, който би трябвало да подпомага инвестиции в образование и цифрова трансформация.
Така заради подписаната от българска страна клауза да не се дава публичност на документа, не може да се установи има ли заложени финансови параметри, каква е продължителността на меморандума и поели ли сме някакви ангажименти към "Амазаон".