ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На 9 май в Русия отбелязват Деня на победата, за втори път след началото на пълномащабното военно нахлуване в Украйна. Мнозина руснаци споделяха, че след 24 февруари 2022 г. този празник вече не съществува за тях. Променили ли са се нещата разказва Медуза.ио.
Ето едни от най-интересните отговори:
Елена, сега живее в Турция
Загубихме правото за празник, когато от наше име беше разпалена кървава война.
Павел - живее в Италия
Когато бях малък винаги тичах към телевизора, за да гледам Парада. Целият възторг се изпари, когато започнах да научавам как живеят ветераните, така че не смятам да празнувам. На децата трябва да се разказва колко ужасна е войната и как не трябва да се повтаря. Сега те слушат само колко е готина военната униформа и че сме най-добри. В какво сме най-добри?
Анастасия, Москва
Няма да отбелязвам Деня на победата, но ще тъгувам, много ще тъгувам. Любимата ми Русия е потрошена отвътре от хора с вратовръзки, в чиито кървави ръце е животът на милиони. Денят на паметта се превърна в безумен парад в съпровод от весела музика. Най-много ме вбесяват, като обличат децата във военна униформа, дедите ни са се сражавали за това децата дори да не се докоснат до нея. Денят на победата трябва да бъде преди всичко ден за паметта. И се надявам, че това ще бъде ден за паметта на загиналите в Украйна - в нова Русия без путинския режим. Народът е по-силен от властта.
Артем, Казан
Винаги ми е било странно да се наливат с бира и да ядат шишчета на този ден. Това трябва да е ден, в който всички си спомнят колко отвратителна е войната. Алена, живее в Израел Това вече не е наш празник. Нямаме никаква победа, тя приключи на 24 февруари.
Джейн, Москва
От малка ненавиждам танкове и показният патриотизъм. Ще се скрия някъде от празнуващото семейство, буйните минувачи и "колорадски" лентички. След началото на войната в Украйна този празник загуби всякакъв смисъл. Всички постижения на съветския народ бяха зачеркнати, няма какво да се празнува.
Константин, сега живее в Грузия
Този празник се превърна в символ на руския фашизъм. Десетки години трябва да минат преди 9 май да се превърне в ден за покаяние под лозунга "Никога повече да не се повтаря."
Татяна, Екатеринбург
Сега предадохме паметта на нашите деди. Денят на победата ще може да се отбелязва отново след края на войната и покаянието на руския народ. Денис, сега живее в Германия Само денят на падането на путинизма трябва да се отбелязва. Това ще бъде наистина актуален празник. Валерий, Московска област Това е ден за траур. Руснаците трябва да осъзнаят колко обезценено е вложеното от дедите ни за мирен живот.
Евгения, Москва
Разбира се, че няма да празнувам. Дядо и баба са се сражавали за мирно небе, какво да отбелязваме сега? Вместо да почитаме ветераните всяка година ги показваме като играчки за елха, за да ги захвърлим след това. Останалите дни тези хора живеят в свят, в който мечтите им се свеждат до това да имат централно отопление.
Елена, Псков
Работя в държавна институция. Тази година ни задължиха да украсим прозорците, да сменим профилните си снимки в социалните мрежи, ако не го направим - ни заплашиха с уволнение. По-рано нямаше такива заплахи и изисквания. Принуждават ни да обичаме празника с опрян до гърлото нож. Евгения, Якутск Празникът днес е пошъл и изроден.
Александра, Ижевск
Няма да отбелязвам Деня на Победата. Сега той се асоциира с лицемерие, лъжа и ненормална обсебеност от миналото, което вече по никакъв начин не определя. Как може да се празнува победата над фашизма, когато Русия воюва с Украйна.
Павел, Санкт Петербург
Денят на Победата е за тези, които се борят за мир, а не за тези, които разпалват войни. Вера, Санкт Петербург Обидно е, че това, което така пазехме, предадохме сами.