ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
С разпити на свидетели продължи делото за срутената сграда на ул. “Алабин”. При инцидента преди 10 години загинаха две млади жени. В рамките на днешното съдебно заседание бяха изслушани Иван Иванов, Георги Грозданов, Радослав Георгиев, Александър Иванов, Пламен Величков и Спасинка Пройчева. Иван Иванов е инженер геодезист, който разказа, че в къщата е трябвало да бъде направен оглед, за да се направи архитектурно заснемане (то съдържа обяснителна записка, разпределения (планове) на всички етажи, разрези с височините и нивата, фасади или фрагменти от фасадата, опис на материалите в помещенията и снимков материал).
Това така и не е станало, защото буквално часове, след като е излязъл от сградата Иванов, тя е рухнала. Свидетелят разказа, че не е видял напукани стени, но е видял събрана в строителна количка паднала мазилка. Той е направил оглед на таванското помещение и на мазето, като по думите на свидетеля е било свалено дюшемето на един от етажите в къщата. Георги Грозданов, който е автокранист, разказа, че два дни е работил по сградата, след падането й и не е виждал да се режат метални или дървени траверси, които са били носещи.
Пожарникарят Радослав Георгиев разказа, че освен пожарникари в началото не е имало други, които да почистват улицата. Той разказа, че е имало траверси, които при срутването на сградата са били начупени или нагънати. В показанията си от преди години той твърди, че е имало стърчащи дълги релси, които са били рязани. През времето, когато бяха изслушани свидетелите се правеше сравнение от прокурорите на свидетелските им показания от преди 10 години и там, където имаше разминавания се правеха уточнения. Друг пожарникар Пламен Величков разказа, че е бил от първите отишли на място след падането на сградата.
Той обясни, че са чистили тухлите от падналата сграда, за да освободят улицата за движение. Той също заяви, че е видял нагънати и счупени дървени и метални греди, които са били на тротоара. Освен това, според неговите спомени, едната греда е била рязана с циркуляр от аварийните служби, тъй като са очаквали пазачът на сградата да е в руините. Спасинка Стойчева разказа, че е живяла в сградата и буквално месеци преди да падне сградата е бил отрязан достъпът й до жилището, което е обитавала. Тя разказваше с големи различия от показанията си от преди 10 години, че в сградата са били премахнати всички дървени елементи - прозорци и черчевета, врати и касите на вратите, дюшеметата от помещенията, както и странични дървени греди, които според нея са носещи. И двата пъти, когато е влизала с полиция в сградата, за да си прибере вещите от етажа, който е обитавала, е виждала работници, които работят.
Стойчева разказа пред съда също, че многократно е подавала сигнали до различни институции за това, че сградата се руши и трябва да й се направи ремонт. Жалби Стойчева е писала до общината, както и до Института за паметниците на културата. Това е довело до там два пъти да идва комисия за оглед като първия път констатацията е, че сградата е стабилна и може да се използва, а втория път констатацията е, че сградата е рушаща се, защото са отстранявани елементи от нея. В хода на разпитите и появилите се различия между твърденията на Стойчева от сега и от преди 10 години съдията прочете част от показанията й, при което жената се отрече от думите си от преди 10 години.