РАЗСЛЕДВАНЕ НА ПИК: И Кирил Петков като Асен Василев захлебил от интелектуална кражба. Бизнесът на харвардския аферист - низ от странни далавери
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сродни души са Кирил Петков и Асен Василев не само по линия на Харвард. Общ между тях е и афинитетът им към чужди интелектуални продукти.
Оказва се, че прочутият продукт на бившия служебен министър Румен Радев и претендент за бъдещ премиер - "ПроВиотик", в чиято евристична поява и разтърсващо въздействие забърка дори прочутата американска телевизионна водеща Опра Уинфри, е създаден въз основа на открадната технология, научи ПИК.
Според обясненията на самия Петков, “ПроВиотик" е иновативно решение, което гарантира, че в биофрешове няма да се появяват вредни бактерии. И добавя, че са създали единствения био вегански пробиотик на капсули и таблетки с доказани антибактериални свойства към болестотворни бактерии, като са използвали бактерията Lactobacillus bulgaricus GLB44, изолирана от кокиче, но вече култивирана в морковен сок.
Как обаче са могли да използват прочутата Lactobacillus bulgaricus GLB44, тя патентована ли е, платили ли са за патента и т.н., са все въпроси, които Кирил Петков с присъщата му възторженост пропуска да обясни.
А истината е простичка. Lactobacillus bulgaricus GLB44 е щам, генериран в лабораторията ДСО "Млечна промишленост", чиито главен технолог и търговски директор по онова време е Мария Кондратенко.
Промените през 1989 г. в България ликвидират какво ли не и развързват ръцете на кого ли не за присвоявания във всякакви посоки. Мария Кондратенко прибира разработките за Lactobacillus bulgaricus GLB44 и започва частен бизнес с износ на закваски (бактерии) за кисело мляко в Япония. Вероятно много от съвременниците на онова минало си спомнят пропагандата, че в Япония направо мрат за българското кисело мляко.
Кирил Петков също мре да трупне значителни суми от някакъв бизнес и решава да се възползва по някакъв начин от успешното ноу хау на Кондратенко, за което, както не веднъж в живота, му помага неговият баща Петко Петков. Той е близък приятел със сина на новоизпечената бизнесменка - Александър Кондратенко, и по тази линия Кирил Петков се сдобива с правото на използва отмъкнатия от държавната лаборатория щам. Това едва ли е станало безвъзмездно, но парите, които държавата влага до 1989 г. за каквото и да било, след това вече отиват в частни джобове.
А щамът Lactobacillus bulgaricus GLB44 става жизненопотребен на Кирил Петков заради поръчка от стария му познайник от Харвард Майкъл Карш и неговия тримилиарден "Karsh Capital" - фонд, който е един от донорите на Демократическата партия в САЩ. Фондът от години вече не съществува.
По това време обаче Карш е инвестирал сериозни суми във верига от барове за фреш в Ню Йорк и търси начини да съхранява прясно изцедените сокове с естествени консерванти. Търсенията му го отвеждат до вече познатия му българин Кирил Петков и нашумялия Lactobacillus bulgaricus GLB44.
Проектът на Петков е създаден именно по поръчка на Карш и след сделката с Кондратенко започва производството на въпросния щам под търговската марка "ProViotic", която фигурира като име в лабораторията "Genesis".
Мистификациите, които Кирил Петков разпространява за себе си, включително и чрез попълване на документи с невярно съдържани, доведоха до разкритията на негова грозна афера с реклама на "веганските" продукти, в която бе забъркана самата Опра Уинфри. Оказа се, че нескопосан колаж на корицата на сп. "The Oprah Magazin" я представя като тяхно рекламно лице, без тя да подозира. Оказа се също така, че рекламите на тези продукти в САЩ, Канада и къде ли още не са мит.
С днешна дата се твърди, че въпросният "ПроВиотик" се изработва в лаборатория в Слатина на производствена цена от 15 лв. за бройка, която след това се продава за 60 лв. парчето.
Едрият бизнесмен Майкъл Карш обаче едва ли се интересува от това. Както вече е престанал да се интересува и от проекта за ритейл парка "Black Gold Park" в София на Кирил Петков, който според собствените му твърдения е инвестирал 60 000 000 лева в него, дадени му от Карш. Не е ясно срещу какво.
При всички случаи през 2018 г. Ритейл паркът е преименуван на "Jumbo Plaza" и препродаден от Кирил Петков за 20 милиона лева на българския инвеститор Валери Вълчев. Две години по-късно, тоест, миналата година той също го препродава на Тенчо Шиков.
Особена страница от "светлите" бизнес подвизи на Кирил Петков е датиращият от 2012 г. проект "ВОЛАКОМ", за който ПИК подробно разказа. Тежката далавера започва по времето, когато вече близкият на Петков и негов авер от Харвард Асен Василев е служебен министър на икономиката през 2013.
Тогава дружеството, представлявано от Кирил Петков, баща му и Васил Василев подава искане за получаването на Сертификат клас Б - за инвестиционен проект относно въвеждане в производство на летищни системи за безопасност в държавната зона Божурище - София, собственост на Национална компания индустриални зони.
Въпреки дългото чакане преди това, под егидата на Асен Василев събитията се развиват шеметно. В една верига бързичко се навързват вече познатите ни лица от "братството на почтените" Даниел Лорер, Валери Андреев, Виолета Лорер, Стамен Янев и други съпътстващи далаверата лица, някои от които с днешна дата са забегнали далеч зад граница, а други вдъхновено следват Петков и Василев в похода им към властта под юмрука на Румен Радев.
Обобщението на техните врътки от онова време сочи, че срещу вложени 108 000 лева, Кирил Петков и компания ощетяват държавата с 27 милиона лева, които прибират в джоба си. Това става благодарение на цялата далавера с разрешителните, оттеглянето на Кирил Петков, преотстъпването на правото на строеж и т.н. на проектни 6000 кв. м. в зона Божурище, които в крайна сметка се оказват 14 000 кв. м. терен и 21 000 кв. м. разгърната застроена площ.
Малко известен факт от онова време е обаче, че в този период Крил Петков и баща му се опитват да завъртят сделка с турската армия за въпросните летищни системи за безопасност, които гонят птиците около летищата със звук. В София за преговорите пристигат турски генерали. По стар обичай баща и син Петкови се опитват да рейдърстват компанията, като предлагат собственост 50:50 в нея и искат да получат тяхното ноу хау. Естествено, турските генерали веднага прекратяват тези опити и сделката се проваля. А останалите с празни ръце баща и син Петкови се изтеглят от този бизнес.
Но нека погледнем и към старта за шеметната бизнес кариера на днешния "преуспял" харвардски "възпитаник" Кирил Петков. Не защото тя е много интересна, а защото е показателна за цялата му по-нататъшна дейност и методите, по които я извършва.
В средите, които го познават, е знайно че след като завършва "Финанси" в университета във Ванкувър, Британска Колумбия, и се оженва за Линда МаКензи, Кирил Петков се явява по обява в "McCain Food" - една от най-големите компании, която снабдява хранителните вериги със замразени картофи, и започва работа там.
Не след дълго е поканен да придружи вторият човек в компанията при пътуването му до Украйна, тъй като успява да внуши на зависещите от това лица във фирмата, че знае руски език. Фиаското му като преводач обаче е гръмовно и украинците категорично се отказват от услугите му.
За сметка на това обаче компанията "McCain Food" се възползва повторно от тях, за да го назначи в Брюксел. Там Петков работи сам в офис и отговаря за международните финансови транзакции на компанията в особено големи размери от порядъка на милиони. Това се случва между 2002 и 2004 г., без да е възможно точната дата да бъде посочена.
А причината за това е, че Кирил Петков мистериозно (за незапознатите с фактите) изчезва от Брюксел и е забелязан вече в... родната Дупница, откъдето е родът на майка му Венета, за която ПИК разказа в предишни публикации.
След това - на 1 септември 2005 г., Кирил Петков вече заминава за Харвард, където учи "бизнес администрация" до 7 юни 2007 г. Мистерия си остава фактът с какви средства плаща обучението си. Той твърди, че е със студентски заем. Запознати обаче намекват, че тези пари са част от значителните суми, получени от Кирил Петков по време на загадъчната му работа и още по-загадъчното й прекъсване за компанията "McCain Food" в Брюксел.
Тъй или иначе от биографията на иначе много петимния да разказва за трудовите и бизнес подвизите си Кирил Петков се губят едни 6 месеца, прекарани в Дупница. Губят се за онези, които не познават истинската му биография. В която например няма попълнен от него документ с невярно съдържание, че е само български гражданин, а не с двойно българско и канадско гражданство, за да стане министър.
А защо точно той е избран за министър на икономиката в първото служебно правителство на Румен Радев през тази година, защо американският президент Джо Байдън ни в клин, ни в ръкав спомена само две имена във видеообръщението си по повод срещата на върха от инициативата „Три морета“, на която България беше домакин - на Румен Радев и на Кирил Петков, вече е либрето за друга опера.
По-съществен е отговорът на въпроса какво, освен Харвард, сродява двамата харвардски аферисти Кирил Петков и Асен Василев. Освен общите им далавери чрез "ВОЛАКОМ" и нашествието им под юмрука на Румен Радев в най-важните икономически и финансови структури в държавата, и интелектуалните кражби.
Асен Василев се споразумява извънсъдебно с измамена от него компания, чийто интелектуален продукт, свързан със закупуването на самолетни билети, продава на Китай. Кирил Петков прави шумно рекламирания си от самия него продукт "ПроВиотик" с разработения и откраднат от държавна лаборатория, вярно от други, щам Lactobacillus bulgaricus GLB44. Освен към чужди интелектуални продукти, и двамата много ги влече към самолетите.
И заедно с Румен Радев още повече ги влече към Китай, за което ПИК също подробно разказа.
А последната им неутолена докрай жажда е властта в България. Тези, които преговарят с тях, за да им я дадат, не е зле първо да се запитат на кого всъщност я дават. И защо до ден днешен тъй наречената тяхна ПП ПП изобщо не е регистрирана като партия, а се сведе само до ПП - "Продължаваме промяната". Макар все повече хора да твърдят, че ПП означава "Продължаваме подмяната".