BG EN

РЕВОЛЮЦИОННА ПРОМЯНА: Българките в Сърбия ще ползват фамилните си имена според българския правопис

Европа

РЕВОЛЮЦИОННА ПРОМЯНА: Българките в Сърбия ще ползват фамилните си имена според българския правопис

11758
на 17.01.2019
РЕВОЛЮЦИОННА ПРОМЯНА: Българките в Сърбия ще ползват фамилните си имена според българския правопис
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Принадлежащите на българското национално малцинство сръбски граждани вече ще могат да използват изписване на женските фамилни имена и съгласно правилата на българския език и азбука с окончания на „-ова“, „-ева“ и „-ска“. Това става в резултат на целенасочената работа на българската държава в последните две години и след като въпросът бе поставен от вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева, съобщиха от МВнР.

препоръчано

Досегашната практика бе женските фамилни имена на хората с българско самосъзнание в Сърбия да завършват на „-ов“, „-ев“ и „-ски“.

Посолството на Република България в Белград бе официално уведомено за промяната, въведена с акт на сръбското Министерство на държавната администрация и местното самоуправление от 25 декември 2018 г. С него са дадени разпореждания на всички общински и градски администрации в Сърбия за практическото прилагане на възможността за изписване на женски фамилни съгласно правилата на българския език и азбука.

В допълнение, министър Бранко Ружич е приел предложението на българския посланик Радко Влайков Сърбия да проведе разяснителна кампания сред българското национално малцинство.

Нейната цел е да популяризира възможността за именуване по правилата на българския език не само на новородени деца, но и за промени на настоящите женски фамилни имена. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите
ПИК TV x
Явор Божанков пробва нелепа шега с ИТН, но проф. Ангелов го засече Явор Божанков пробва нелепа шега с ИТН, но проф. Ангелов го засече
ново
Днес: 2
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК