Рилецо с втора драматична победа за Купата на ФИБА Европа

Баскетбол

10426
на 16.11.2016

Отборът на Рилски спортист (Самоков) записа втора победа в турнира за Купата на ФИБА Европа и запази минималните си шансове да продължи напред в надпреварата, след като тази вечер възпитаниците на Людмил Хаджисотиров се наложиха над Сигал (Прищина) със 100:98 (20:24; 25:21; 25:26; 16:15; 14:12) след продължение.

Най-полезен за самоковци беше Еван Бруинсма, който се отличи с „дабъл-дабъл“ – 21 точки и 13 борби, Келвин Паркър вкара 21 точки, Златин Георгиев добави 18 точки, а Йордан Бозов и Ненад Делич завършиха с по 17 точки.

Боян Трайковски вкара 29 точки за Сигал, а Джабари Хайндс и Ем Джей Рет завършиха съответно с по 25 и 16 точки.

Гостите откриха резултата в мача след тройка на Лоурънс, като след него Рет вкара два наказателни и Сигал поведе с 5:0. Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров се разписаха за първи път след малко повече от две минути игра чрез Делич, а 4:46 минути преди края на частта резултатът бе изравнен – 10:10 след кош на Бозов. В оставащото време играта вървеше кош за кош и въпреки, че допуснаха няколко грешки, българите не позволиха на съперника си да се откъсне и след 10 минути разликата отново бе само четири точки в полза на Сигал – 24:20.

През втората четвърт ситуацията на терена не се промени особено и играта вървеше кош за кош. 6:26 минути преди почивката Рилски спортист успя да стигне до обрат и поведе – 32:28, но в оставащото време самоковци отново се пропукаха и позволиха на съперника да стигне до равенството – 45:45 и всичко остана да се реши през второто полувреме.

Второто полувреме започна с грешки и под двата коша, като първите точки след почивката дойдоха чрез наказателен удар и красива забивка на Рет, а след него и Хайндс вкара за серия от 7:0 в полза на Сигал. В тези минути проблемите за Рилецо се задълбочиха, след като за по-малко от пет минути домакините натрупаха четири отборни фала. Въпреки лошото начало, момчетата на Людмил Хаджисотиров успяха да спрат лошата си серия, а Георгиев и Бозов бяха безпощадни в нападение и запазиха шансовете на тима си живи за обрат в последните десет минути - 70:71.

Рилски спортист поведе още в първите секунди на последната четвърт – 72:71 след кош на Бруинсма, но само няколко секунди по-късно резултатът бързо бе изравнен. Размяната на успешни атаки и на лидерската позицията между двата отбора продължи буквално до самия край на срещата, а 25 секудни преди сирената резултатът бе равен – 86:86. В оставащото време Бруинсма и Делич пропуснаха да донесат победата на Рилецо, а в ответната атака и гостите от Сигал не успяха да вкарат, резултатът остана непроменен и двубоят отиде в продължение.

Делич вкара четири безответни точки в началото на допълнителните пет минути, което принуди спортно-техническият щаб на Сигал да използва последното си прекъсване в тази среща. Въпреки наставленията, гостите отново сбъркаха в нападение, а в ответната атака Делич вкара нови две точки за 92:86. В оставащите 2:01 минути до края на продължението, Рилски спортист отново демонстрира известни колебания, но въпреки това, този път късметът покри българите и Рилецо се поздрави с успеха - 100:98.

Рилски спортист – Сигал 100:98 (20:24; 25:21; 25:26; 16:15; 14:12)

Рилски спортист: Паркър 21, Цветкович 4, Делич 17, Зл.Георгиев 18, Бозов 17 (Секулов, Стоянов, Киров, Симънс 2, Иванов, Бруинсма 21, Вутев)

Сигал: Рет 16, Лоурънс 8, Хайризи 13, Трайковски 29, Хайндс 25 (Аземи, Печи, Джоунс 1, Ф.Ругова 3, Г.Ругова 3)