Рилски спортист с престижна победа в турнира на Купата за ФИБА Европа

Баскетбол

13225
на 23.11.2016

Отборът на Рилски спортист (Самоков) приключи участието си в група "Н" на турнира за Купата на ФИБА Европа с престижна победа, след като тази вечер момчетата на Людмил Хаджисотиров се наложиха над един от фаворитите в групата - Бююкчекмедже със 79:74 (27:18; 16:23; 14:18; 22:15).

След тази победа Рилецо има актив от 3 победи и 3 загуби и запази шансовете си да продължи напред в надпревата, но за да узнаят съдбата си, самоковци ще трябва да изчакат и останалите срещи в турнира да приключат.

Келвин Паркър беше най-резултатен за носителите на Купата на България и приключи с 19 точки, Еван Бруинсма се отличи с „дабъл-дабъл“ – 16 точки и 12 борби, а Йордан Бозов и Николай Стоянов завършиха съответно с по 15 и 12 точки.

Кени Хейс отбеляза 16 точки за турците, а Бурак Джан Йълдъзлъ вкара 14 точки.

До средата на първата четвърт играта вървеше равностойно и резултатът бе равен – 12:12. Последва силна серия за селекцията на Рилски спортист, която дойде благодарение на Стоянов, Паркър и Бруинсма, а всичко това даде аванс от девет точки за момчетата на Людмил Хаджисотиров – 27:19.

В началото на втория период двата отбора си размениха ролите, като бе ред на гостите от Бююкчекмедже да демонстрират класа, а Ерулку и Ханан стопиха пасива на тима си и резултатът бе изравнен – 29:29. В следващите минути играта отново вървеше кош за кош, но в края на частта Паркър и Делич бяха точни и дадоха минимален аванс на Рилецо – 43:41 на почивката.

Бозов и Стоянов дадоха добро начало на второто полувреме за българите с точни стрелби, а малко след тях Паркър наниза тройка за 51:43. Турците реагираха, като преминаха в зонова защита, което определено обърка играта на самоковци. Людмил Хаджисотиров взе прекъсване, но неговите наставления не дадоха резултат, като до края на частта играчите на Рилецо не преличаха на себе си и позволиха на Бююкчекмедже да стигне до пълен обрат – 57:59.

Българите започнаха заключителните десет минути с две грешки в нападение, но за техен късмет, съперниците им също не демонстрираха особено концентрирана игра и след близо две минути резултатът бе непроменен. Първите точки в частта дойдоха след тройка на Акпинар, но веднаха след това Стоянов бе оставен сам под коша за 59:62. Последваха няколко минути, в които и двата отбора не бяха особено концентрирани, като по-бързо от лошата серия излязоха домакините, а Бозов и Паркър вдигнаха на крака феновете в зала „Арена Самоков“ с две поредни тройки и Рилски спортист отново поведе – 65:64.

В оставащите четири минути до последния съдийски сигнал на терена се разигра истинска битка за победата. Този път баскетболистите на Рилецо демонстрираха много здрави нерви в тактическото надлъгване, а това им подпечата и крайния успех в срещата – 79:74.

Рилски спортист – Бююкчекмедже 79:74 (27:18; 16:23; 14:18; 22:15)

Рилски спортист: Паркър 19, Цветкович 2, Делич 8, Зл.Георгиев 3, Бозов 15 (Секулов, Стоянов 12, Симънс 4, Бруинсма 16)

Бююкчекмедже: Йълдъзлъ 14, Ерулку 11, Хейс 16, Калояро 2, Сирайт 5 (Акпинар 10, Стипанович 6, Хана 10)

СМЯХ В ЗАЛАТА! Бойко Борисов сипе бисер след бисер: Аз цял живот съм се имал за най - красив, но изведнъж се появи Христо....(ВИДЕО) СМЯХ В ЗАЛАТА! Бойко Борисов сипе бисер след бисер: Аз цял живот съм се имал за най - красив, но изведнъж се появи Христо....(ВИДЕО)