ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Британският премиер Тереза Мей беше първият чуждестранен лидер, който се срещна с американския президент Доналд Тръмп в Белия дом, но този, който е важен в Европа, е германският канцлер Ангела Меркел, предава Reuters.
Нейният отговор на очевидната готовност на Тръмп да отхвърли 70-годишната подкрепа на САЩ за НАТО и Европейския съюз ще бъде ключова за определянето на бъдещето на Германия и ЕС.
От гледна точка на ценностите, доктрината на Тръмп подценява ключова стратегия на следвоенна Германия, която от Конрад Аденауер до Ангела Меркел е търсила да спечели международното уважение и влияние като обвързва страната с общата европейска съдба. Интеграцията е основно икономическа и монетарна чрез институции като Европейската комисия и Европейската централна банка, отколкото чрез европейска армия. Чрез този подход Германия процъфтява както политически, така и икономически.
Ако Берлин обаче не може да разчита повече на американската подкрепа, Меркел ще трябва да промени тази следвоенна стратегия. Нейният най-радикален отговор ще бъде създаването на европейска военна сила, като същевременно опита да реши проблемите в еврозоната.
Създаването на такава военна сила със своя собствена постоянна щаб-квартира потенциално е по-лесно, тъй като Обединеното кралство, което винаги се е противопоставяло на тази идея, реши да напусне блока. И все пак този ход ще бъде рискован за Меркел. Решението да се търси икономическа интеграция с Римския договор, чиято 60-та годишнина ще се отбележи в края на март, идва след провала за създаване на „Европейска отбранителна общност“ в началото на 50-те години. Този проект рискува да събуди старите страхове от германската военна мощ, които плашат германците също толкова, колкото и другите европейци.