Румен Гечев изригна срещу КТБ: Има предостатъчно информация да започнат разследвания и осъдителни процеси
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Трябва да се отворят всички файлове, да се разсекретят всички депозити, да се даде цялостна информация на българската общественост по случая с КТБ“. Това заяви народният представител от ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ проф. Румен Гечев в ефира на БНР.
Според него има предостатъчно информация, за да започнат разследвания и осъдителни процеси. „Ние знаем кой е получил парите с три имена и ЕГН, имена и регистрации на фирмите, на кого са превели парите, кой е ползвал средствата и какъв е резултатът от това ползване“, допълни той. По неговите думи се знае и кои институции не са си свършили работата.
Според него те не само, че не са си свършили работата, но умишлено са го направили. „Няма как една държавна институция като БНБ и нейният банков надзор да не види, че 30% от кредитите са нови фирми и без бизнес план получават милиони. Няма как да не се забележи, че повечето от фирмите, които са получили заем, са с по един служител и точно той получава милиони“, коментира Гечев.
Той обясни, че е висок процентът на фирмите, които са между 1 и 10 души заети, а теглят заеми за десетки милиони. По неговите думи на един и същ адрес са били регистрирани по 7 или 10 фирми. „Това също не се вижда, а свети като слънце на компютрите на националната банка. Какво ще чакаме неправителствени организации да изнасят, след като това са доказани факти с подпис и печат, по които българските институции би трябвало да работят“, подчерта той.
Според него това не може да стане без изрично нареждане на министър на икономиката, а няма министър на икономиката в света, които ще изпрати 1 млрд. лв без разрешението на премиера. „А дали някой друг нарежда на премиера, е друг въпрос“, коментира той и допълни, че трябва да се изясни кой е наредил стотици милиони държавни левове да отиват точно в тази банка. Гечев попита и на каква лихва са били сметките на държавните фирми.
„Те са теглели заеми от същата банка, на каква лихва и къде е отивала разликата? Аз твърдя, че държавата е един от финансиращите източници на това, което е ставало в тази банка. Ние сме плащали тази разлика“, подчерта той и предложи да се разследва целият период от 2001 година, защото от самото начало нещата са тръгнали зле. „Самата банка е създадена, като са закупени акции при приватизацията на част от Булбанк, над 10 или 11 офшорни фирми“, уточни той.