Румен Петков пред ПИК: Странно е мълчанието на прокуратурата за Кирил Петков - той приема държавата като хранилка за близки съучастници и слуша Прокопиев и Домусчиев! Защо никой не пита за слугинажа на Христо Иванов и Мая Манолова
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лидерът на АБВ Румен Петков проговори пред ПИК проект на президента Румен Радев ли би бил политически формат на Асен Василев и Кирил Петков и ще разшири ли той периферията на сегашния държавен глава вдясно с претенцията за елитарност, зад която надзърта Иво Прокопиев.
Какво се случва в левицата, текат ли разговори с Корнелия Нинова за продължаване на „общата работа“ и след изборите, каква е ролята на Татяна Дончева в аферата „500К“ разсъждава Румен Петков.
- Г-н Петков, ако Асен Василев и Кирил Петков правят партия, това проект на президента Румен Радев за разширяването на периферията и овладяване на дясното пространство ли е?
- Е, не мога да разсъждавам от името на Румен Радев, а и за нещо, което не се е състояло.
Митологизирането на тези две одиозни фигури няма никаква основа. Няма никаква аргументация, защото всички действия на Кирил Петков досега са една правна показност и действия, които са извършвани по негови декларации и против закона.
- Какво имате предвид?
- Например аз през 2019 година съм поставил въпроса за договорите на ВМЗ и на „Кинтекс“ със сръбската компания. А на Петков му трябваха три месеца, за да ги внесе в прокуратурата. Тоест той е обслужил някого. Като, разбира се, той гарантира чрез директора на ВМЗ – Иван Гецов, който всъщност е подписвал договорите. Значи някой го е мотивирал да извърши това действие.
Второ, той обяви, че няма право да уволни шефа на Държавната консолидационна компания, но го уволнява. А когато един министър казва: „Аз не изпълнявам закона и знам, че не го изпълнявам“, то мълчанието на прокуратурата е твърде странно.
Трето, той прави едни назначения в бордовете на държавните компании, които плащаме всички ние. Например той на една много занимателна държавна компания – Държавна компания свободни индустриални зони, е назначил борд от девет души, като преди е бил само от трима.
- Не са ли множко?
- Значи ако всичките си потенциални гласоподаватели тръгне да ги назначава, неговата партия ще е най-скъпата партия на българския данъкоплатец.
- Ама сигурно пък ще е елитарна?
- Той отсега показва, че за него държавата и нейните компании са хранилка за близки съучастници. Вашата аудитория си дава сметка какво означава „съучастник“.
На 6 септември той внася в Агенцията по вписванията предложение за вписване в борда на ДКК на нови двама изпълнителни директори с двама нови членове на борда, чиито заплати пак ние ще плащаме. Т.е. говорим за едни десетки хиляди лева месечно, които ще плащаме на негови приближени съучастници, от които не знам дали има някакъв смисъл и файда.
Така че декларацията му, че се бори с лошите кредити в Българската банка за развитие – направи ли някой от тези кредити изискуем? Всъщност кредитите, които той показа на обществото, включително аз съм ги коментирал в годините назад. Той не каза нищо ново. Но понеже очевидно определени медии и интернет пространството, добре подплатено ресурсно, го фаворизират, хората някак доверчиво подхождат към този процес. Той продължава да не дава солиден отговор на въпроса какво прави с кредитите, които ББР е дала на „Булгартрансгаз“.
- В предишен разговор споменахте, че зад него стои Кирил Домусчиев, а не стои ли и още някой?
- И Иво Прокопиев, разбира се. Казвам го, без да се шегувам, че хора, които искат да им се свърши работа, не търсят Кирил Петков, а търсят двете му портмонета. Защото, като го търсиш него, се губи време, докато успее да пита Иво, да пита Кирчо. А като намериш някого от тях, те направо му поставят задачката и той действа.
- Какво се крие зад аферата „500К“ в офиса на Радостин Василев от ИТН и може ли Татяна Дончева да е изпълнител на поръчка, чия, може ли да е на Румен Радев?
- Не. Това го изключвам. Аз познавам Таня Дончева. И както е известно, отношенията ни с нея не са бляскаво интимни. Нямам никакво съмнение в квалификациите, които се цитират, че Таня ги е използвала по адрес на един или друг политик или обществена фигура. Но лично аз считам, че в публичните си прояви адвокатът е прав, че тя не му е предлагала подкуп. Познавам Дончева и не мисля, че това може да е нейно поведение. Речниковият състав и терминологичният апарат, който тя използва като обиди, възпитанието ми пречи да кажа „просташки“, без съмнение е тя. Но това - „500К“, това са някакви разсъждения, които…
Но пак казвам, това е мое мнение. Случаят придоби много широка гражданственост и такъв тип разговори действително не просто смущават, отвращават, но ситуацията въобще в тази формация показва един стремеж за реализация на трима души, без да ги интересува обществото.
Между впрочем защо никой не се пита за слугинажа на Христо Иванов към Иван Гешев?
- Очевидно е, че отиваме на следващи избори, АБВ имате ли вече разговори с Корнелия Нинова за „общата работа“, която вършите?
- Имаме разговори и разбира се, неприлично е те да бъдат огласявани едностранно от която и да е от двете страни.
Но искам да повторя още веднъж: Христо Иванов е слуга на Иван Гешев, защото ако и той, и Мая, и Таня, и всичките слугуват на Гешев, защото ако те искаха да се направи първа стъпка за сериозна съдебна реформа – т.е. ликвидирането на спецсъда и прокуратурата, изваждането на звеното за защита на свидетелите от патримониума на главния прокурор и връщането му в Министерството на правосъдието, където е създадено и му е мястото, смяната състава на Висшия съдебен съвет – това можеше да стане за един период от шест месеца.
Включително ние сега сме изправени пред абсурда да влезем в декември месец, без практически да е започна дебат по бюджета за следващата година.
И това го дължим на тези хубавци – Мая Манолова, Христо Иванов и техните компании. Но те са спасителите на Гешев.
И отсега искам да кажа на нашите сънародници, че влизаме в следващите два месеца, през които Христо Иванов ще маха Иван Гешев, а Мая Манолова ще намалява цените на тока и парното. А цените на тока и парното ще растат. Иван Гешев пък ще продължава да се утвърждава като главен прокурор, защото и в двата случая слугинажът е брутален.
Нима вашата аудитория е забравила как Мая Манолова влезе с медиите в централата на „Булгартрансгаз“. Някой да е чул след това нещо в комисията да се разсъждава за „Булгартрансгаз“. Не, разбира се. Там се гледат сладкарници, отнемания на лицензи. Тя, Мая, сигурно обича сладко, но това не е повод да взима заплата, за да се занимава с една-две сладкарници.