Румен Радев - рецидивист в газенето на законите, когато назначава свои хора във властта
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Решението на Конституционния съд, че указът, с който Кирил Петков е назначен от Румен Радев за служебен министър на икономиката, е противоконституционен, доказва само едно - обитателят на президентството Румен Радев е рецидивист в погазването на законите, когато назначава свои хора във властта.
Това сочат категоричните данни от предходен скандал с назначаването на Соня Момчилова за шеф на правителствения пресцентър на служебния премиер Стефан Янев. А и последващото й назначаване за член на Съвета за електронни медии.
И в двата случая авторката на проникновени текстове за чалга от сорта на "Ще ти скъсам г.за" и "Ръгай чушки в боба" няма законово право да заеме нито един от тези постове. Причината е, че тя притежава фирма, на чийто капитал е и собственик, което императивно е забранено от закона.
Момчилова, също както Кирил Петков, е попълнила документ с невярно съдържание, преди да бъде назначена, в който твърди, че отговоря на условията на закона и няма такава фирма. Търговският регистър обаче сочи точно обратното - Момчилова е едноличен собственик на фирмата "План Це" към момента на назначаването си като шеф на правителствения пресцентър.
Оттук нататък настават поредица от странности, сътворени от самия СЕМ и нейния председател Бетина Жотева. Тя сезира КПКОНПИ за конфликт на интереси на Соня Момчилова, а именно притежание на фирма, поради които тя не може да заема пост в надзорния медиен съвет, тъй като законът е императивен.
КПКОНПИ установява, че такъв конфликт на интереси наистина съществува, защото към датата на издаване на указа на президента за назначаването на Момчилова в СЕМ - 27 юли 2021 г., тя е едноличен собственик на фирма. Тоест Радев е издал указа в разрез със закона.
Момчилова спешно прехвърля дяловете си от своята фирма на друг собственик на 30 юли 2021. Промяната обаче е вписана в Търговския регистър едва на 5 август 2021 г. Именно тогава тя подписва декларация, че отговаря на законовите изисквания за назначаването си в СЕМ.
Това категорично означава, че Румен Радев е назначил незаконно Соня Момчилова за шеф на правителствения пресцентър в първия си служебен кабинет за тази година, а тя най-вероятно е попълнила декларация с невярно съдържание, за да получи назначението. Или Радев си е затвори очите пред законовото й несъответствие.
От президентството пък се оправдават по възможно най-странния начин, че Законът за радиото и телевизията прави ясно разграничение между назначаването и встъпването в длъжност, а при встъпването в длъжност Момчилова отговаря на всички изисквания. Тогава възниква въпросът защо при един от изборите за шеф на БНР СЕМ дори не допусна Валери Тодоров до конкурса, при положение че вписването на промяната на собствеността в неговата фирма излезе само минути след началото на конкурса.
Изключително странно и неизвестно с какво мотивирано е и поведението на самата Бетина Жотева и причините да се сближи толкова много с прилепчивата Соня Момчилова. Но пък колегите им шушукат, че виното с новата й приятелка често се лее още преди обед.
Освен това под голям въпрос е и изборът на новия шеф на БНР Милен Митев, който е разследван за неправомерно подписани договори и уволнен от един от предишните генерални директори на държавното радио - Светослав Костов, за злоупотреби с обществени поръчки. Същият е върнат от предишния позорно забегнал началник на БНР Андон Балтаков. Митев е уволнен преди това и от БНТ. Момчилова е участвала в избора на Митев.
След изборът на разследвания Милен Митев и приемането на Соня Момчилова в редиците на СЕМ възниква въпросът какво може да го мотивира да гази закона.
Според Светослав Костов и отвореното му писмо в социалните медии очевидно тези постове се купуват. Плащал ли е някой за Момчилова и Митев не е ясно, но е кристално ясно, че Румен Радев гази законите с фатмашкия си ботуш.
В момента заинтересовани лица събират подписи, за да сезират съдебните институции за поредното нарушаване на законите, още повече че Конституционният съд създаде безпрекословен прецедент с казуса "Румен Радев - Кирил Петков".