Садете лозето напролет!

Двор

Садете лозето напролет!

47698
на 27.10.2012
Садете лозето напролет!

Важно е дълбокото прекопаване на почвата

Ново лозе може да се сади както през есента, така и напролет. При есенното засаждане прихващането е много добро и лозичките се развиват бързо. Тогава обаче се изисква мястото предварително да е риголвано (почвата да е прекопана на дълбочина 40-80 см - б.р.), за да се слегне добре и да се разтрошат буците. При суха есен това е невъзможно. Затова в нашата страна се практикува предимно пролетното засаждане. Най-подходящо за него е времето през втората половина на март и началото на април. Но обърнете сериозно внимание на споменатата дълбока обработка на почвата. Тя задължително трябва да се извършва през есента, най-късно през декември. И то с помощта на тежки машини с риголвачен плуг, снабден с предплужник. Така най-горният плодороден слой почва отива на дъното, където ще се разположат корените на лозите. Преди това обаче мястото се почиства от дървета, храсти, пънове и камъни. Едновременно с риголването се извършва и торенето. Така почвата ще се обогати с хранителни вещества и ще се подобри структурата є. Използват се по-големи дози: около 4-5 т и повече оборски тор с добавка на 50-100 кг суперфосфат и 40 кг калиев тор за декар. Торовете се разхвърлят предварително по повърхността и при обработката на почвата се заравят дълбоко – там, където ще са корените. Ако след това плугът извади още камъни и растителни отпадъци те се почистват веднага и почвата се подравнява. Според правилата на добрата лозарска практика от дълбоката обработка на почвата до засаждането на лозите трябва да са минали най-малко два месеца. При засаждане на отделни лози, отдалечени една от друга, се изкопават квадратни ями с размери 80-100 см и дълбочина 70-80 см. Горният почвен пласт се изхвърля от едната страна, а т.нар. подпочва, т.е. вторият слой, от другата. При запълването на ямата на дъното се поставя почвеният пласт, а отгоре - подпочвата. Ако лозите ще се засаждат в редици, по реда се очертава лента, широка от 80-100 см. Изкопава се канавка с посочената ширина, дълбока 80 см, като почвата се изхвърля от едната страна на канавката, а подпочвата - от другата. И тук при запълването на рова на дъното се нахвърля почвата, а отгоре - подпочвата. Когато се изкопават ями или се риголва на ленти, торът се поставя в ямата или рова, след като на дъното е нахвърлен пласт почва около 20 см.  
препоръчано

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците
ПИК TV x
ПИК TV! Корнелия Нинова не очаква конституционна криза, а избори две в едно на 9 юни (ВИДЕО) ПИК TV! Корнелия Нинова не очаква конституционна криза, а избори две в едно на 9 юни (ВИДЕО)
ново
Днес: 84
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК