BG EN

САМО В ПИК TV: Иван Гешев ексклузивно пред медията ни: Онези с грантовете няма да приемат друг за главен прокурор освен Христо Иванов. Цветан Василев извърши обира на века, сега Сърбия го пази. Зависим съм само от семейството ми и няма да търпя медии да раздават присъди (ОБНОВЕНА/СНИМКИ)

Темида

САМО В ПИК TV: Иван Гешев ексклузивно пред медията ни: Онези с грантовете няма да приемат друг за главен прокурор освен Христо Иванов. Цветан Василев извърши обира на века, сега Сърбия го пази. Зависим съм само от семейството ми и няма да търпя медии да раздават присъди (ОБНОВЕНА/СНИМКИ)

168261
на 18.12.2019
САМО В ПИК TV: Иван Гешев ексклузивно пред медията ни: Онези с грантовете няма да приемат друг за главен прокурор освен Христо Иванов. Цветан Василев извърши обира на века, сега Сърбия го пази. Зависим съм само от семейството ми и няма да търпя медии да раздават присъди (ОБНОВЕНА/СНИМКИ)

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Иван Гешев встъпи днес в длъжност като главен прокурор на България. Първото си интервю той даде НА ЖИВО от кабинета си ексклузивно пред камерата на ПИК TV.

препоръчано

За олигарсите – онези, които вече са зад решетките и онези, на които предстои да влязат.

Ще има ли възмездие за грабителите на националното богатство? За мутрите и корумпираните политици, за наследниците на силовите групировки? Ще бъдат ли разплетени знаковите убийства?

Кой води война с прокуратурата и каква ще е реакцията на главния прокурор?

Цялото интервю вижте във видеото на живо на ПИК TV:

Как ще оправдае високите очаквания на българските граждани и колегите му, които го подкрепиха и му гласуваха доверие, отговори като начало главният прокурор Иван Гешев:

"Дай Боже да е в интерес на всички български граждани. Последните години прокуратурата засегна доста сериозни интереси, прилагайки и спазвайки закона. За да не бъда голословен, казах го и пред ЕП, определени са искове за замразяване на стойност над 3 млрд. лв. Това е резултат от дейността на КПКОНПИ.

Реално, но са замразени активи за над 2 млрд. лв. Това е резултат, с който може да се гордее всяка европейска прокуратура. Това е върхът на айсберга. Няма как на един човек, който довчера се е смятал за недосегаем и да обезкостява работещи предприятия и в един момента да се окаже, че спрямо него е предприето действие и той да е щастлив. Няма как други хора, които бяха във всички нови, които официално нямат никакви доходи, спрямо тях да са щастливи. Няма как да е щастлив някой, който се крие в съседна държава извън ЕС.

Тук мога да посоча десетки дела през последните няколко години. Тези хора, аз го разбирам, трябва да направят действия, с които да се защитят. Те правят всичко възможно и разрешено или неразрешено от закона, нормално е да задействаш връзките си. Според мен това е основното. И една друга част от политическия спектър, извънпарламентарна и малка, гради идеологията си върху това, че прокуратурата е империя на злото, което е смешно идеологията на една партия да се гради върху това", заяви Гешев откъде идват протестите срещу него, кой ги организира и кой ги финансира.

"Аз не съм политик и няма как да бъда, не искам да бъда харесван. Ако аз бъда харесван и прокуратурата бъде харесвана, ти не работиш. Някои хора трябва да са недоволни. Важно е за мен хората да са доволни, това са хората, които не се срещат с прокуратурата. Обикновеният българин даже не прави разлика между работата на съда и прокуратурата. Знам какви са проблемите в прокуратурата, които трябва да се решат, за да се постигне резултат. Ние ще поемем нашата отговорност, знаем какви са ни проблемите. В институциите трябва да виждаме приятел, а не враг. Ние няма как да хвърлим първия камък, защото не сме безгрешни. Който е безгрешен, да хвърли. Няма как цялата система да произведе очакваният резултат, ако всички звена не се насочат към решаване на проблемите си. По корем да се влача ще направя всичко, за да оправдая очакванията на българските граждани", допълни новият главен прокурор.

"Най-трудно преодолимият проблем е промяна в мисленето. Най-лесно е да вървиш по течението. Този вариант не в интерес на българското общество. Трябва да настъпят известни промени, ще подкрепя действията в тази насока. Доколкото е възможно, ще го защитя от всякакъв вид атаки", посочи проблемите, пред които е изправен главният прокурор и прокуратурата.

"Над 20 г. съм работил в интерес на държавата и не съм извършил престъпление. Първо е обиден терминът "независим прокурор". Всички прокурори са независими. Тази тема е широка, тя е основно политическа. Тезата, че главният прокурор е безотчетен, е политическа. Тази ситуация не е същата като преди 20 г. Главният прокурор се отчита пред Народното събрание и ВСС, може да бъде отстранен по механизмите в Конституцията, за уронване престижа на прокуратурата. Обидно е и към прокуратурата да се предпоставя, че главният прокурор е престъпник.

Това е политическа теза. Тази теза тръгна от едно изолирано решение. Съдът коментира, че в хода на процеса са настъпили доста промени. Дори и към момента на 2009 г. самият съд отчита, че са променени много неща. Хора паразитират върху гърба на прокуратурата, които се хранят от грантове и втълпиха, че главният прокурор е недосегаем. Сега сме в ситуацията да обясняваме, че нямаме сестра. Правителството е поело ангажимент пред ЕС и Венецианската комисия, че ще се съобрази в рамките на Конституцията. Това е един политически проблем. Далеч съм от мисълта, че не може да бъде разширявано законодателството в тази насока. Дали се действа в интерес на българските граждани или един сегмент, който винаги ще е недоволен.

Те се хранят с тази тема - с грантове или идеология, те ще се съгласят на две неща - механизъм, с който аз да бъда отстранен и всеки друг, ако не е Христо Иванов, говоря чисто теоритично, те няма да се съгласят на нищо. Второто, на което ще се съгласят, е унищожаване на прокуратурата, пропагандно маскирано, че промяната е европейски модел. По времето на Иван Костов направиха същото със следствието. Под знамето на една реформа, пак поредната, направиха от Бойко Рашков шеф на следствие без следствие и се прекъснаха връзките с всяка окръжна следствена служба, те станаха 21 следствия, те нямаха връзка помежду си. Това е все едно главнокомандващият да може да командва само щаба си. Лично аз, като главен прокурор, ще се противопоставим с моите колеги всичко в рамките на закона. Не знам дали терминът надзорник е прецизен, дали ще е този вариант или някакъв друг, ние имаме политически ангажимент и трябва да приемем промени в тази насока.

Аз съзнавам, че този политически въпрос трябва да бъде решен. Ще направя всичко възможно да не се унищожи прокуратурата. Това е в интерес на всички български граждани", обясни повече зе механизма с надзорник от независим прокурор над главния прокурор.

"Аз съм административен ръководител от 3 години. Имам своите наблюдения като наблюдател. Това е проблем на съда. Не се оправдавам с това. Всеки трябва да си поеме своята отговорност. Проблемите в съда трябва да си ги реши съдът. Отделно смятам, че за разлика от някои политически оцветени съдебни организации, прокуратурата не е такава. Не може да твърдиш, че си обективен и независим и да се месиш в работата на другите. Това е политика на двойни стандарти. Безгрешен е само Господ. Самата прокуратура е изявила кой иска да я представлява. А как се е формирал този проблем, това е на политическа основа, поне от едната страна. Това според мен е видимо и не е в интерес на съдебната власт. Това изцяло уронва престижа на съдебната власт. Не са много хората, които правят разлика между съд и прокуратура. Това уронва престижа на цялата съдебна власт. Това е въпрос на възпитание, личен избор, в какво вярваш. Това не е в интерес на гражданите.

Една от целите е да се предизвика тежък конфликт между съд и прокуратура. Аз уважавам институциите, съдът казва кое е справедливо и кое не. Българските граждани имат право да питат, това е моето разбиране. Като изключим тази тема, аз няма да допусна да възникне някакъв конфликт. Това е политическа цел, когато две части от една система не работи, не работи цялата система. Най-лесно е да прехвърлиш отговорността върху другия. Като работим и показваме работата си, гражданите ще разберат кой е прав и кой не", обясни Гешев за споровете му с Лозан Панов.

"На първо място г-н Прокопиев е невинен до доказване на противното, както са невинни политиците, които се атакуват всеки ден, г-н Борисов, г-н Радев, дори г-н Пеевски, макар, че той не е подсъдим. Всеки е невинен до доказване на противното. Дали ще бъде осъден решава българският съд. А дали са в ареста или на свобода... Главният прокурор в голямата си част е администратор. Решението каква мярка е на конкретния магистрат по конкретното дело. Той взима изцяло решенията и тук няма намеса, нито е имало, на главния прокурор. Прокурор съм от 2006 г. и досега не ме е викал главен прокурор. Методическото ръководство, което никой не разбира, но всеки коментира и надзора за законност - теоретично, ако някой прокурор не е спазил закона и минава неговото решение. Несериозно е, те се опитват да представят, че в прокуратурата работят 1200 идиота, които са по-дисциплинирани от римската армия и главният прокурор дава в реално време наставления", отговори той на въпрос за мярката за неотклонение на Иво Прокопиев.

"В света, по щета на БВП, няма такъв случай. Това не е делото на живота ми, всички дела са ми важни. На базата на тези пари, влиянието, което е имал в обществото, той е упражнявал влияние с чужди пари. Дали ще бъде екстрадиран или не е теза, която се лансира от същите хора. Това е проблем на сръбската прокуратура. Ние сме извършили всичко възможно с въпрос, който трябва да бъде зададен на сръбската прокуратура. Аз забравих на коя инстанция е. Това са пропагнадни тези, че прокуратурата не е направила нищо, за да се екстрадира. Този човек се притеснява от европейското законодателство, не от българското. Защо не отидеш в Австрия, в Париж?", прокоментира Иван Гешев и докъде стигна делото с искането за екстрадация на банкера-беглец Цветан Василев.

"Темата е дълга, с много аспекти. Далеч вече не всеки шпионира по начина, по който сме гледали по филмите. Има агенти за влияние, на които им се плаща. Това е престъпление и то сериозно престъпление. По-лесно е да платиш на някой политик, отколкото да събираш някаква информация без стойност. Категоричен съм и имам идея, когато малко ми остане време, да проведа срещи с представител на политически сили и да поставя този въпрос. Това е напълно законно да работиш за чужда държава. Ако някой работи срещу България и интересите, това е престъпление. Дали Малинов е русофил или не -не съм гадател, за да знам какъв е. Той не е преследван, че е русофил. Аз съм завършил руска паралелка, слушам руска музика - нямам проблем с това", отсече той по шпионския скандал с председателя на "Русофили" Николай Малинов.

"Аз не правя политически изказвания, аз защитавам прокуратурата. Няма как, когато те атакуват политически, да не използваш политическа терминология", обясни той.

"Коментирахме общи теми. Уважавам българските институции. Да вляза в един анализ на поведението на г-н Радев, не е в интерес на институциите. Имам собствени виждания. Нямам лоша насока на мислите си. С някои от нещата съм съгласен, с други не. Държавният глава е политик, не само главнокомандващ. Тази тема е политическа тема към този момент. Никой не е казал какво точно в Конституцията не е добре и трябва да се промени. Тя е съобразена с най-модерното в Европа. Никой не е казал какво не е наред. Досега се казва, че се повдига дебат за някакви нарушения на Конституцията. Темата на дебата не е показана. Това показва едно към този момент - това е политически дебат. Въпросите не са към мен, аз мога да коментирам нещо като главен прокурор ясно, когато е ясен какъв е дебатът. Категорично съм противник на едно изваждане на прокуратурата от съдебната власт. Това не е в интерес на българските граждани да е зависима от изпълнителната власт и във всеки момент един министър да ти казва какво да правиш", сподели той виждането си по започналия дебат от Румен Радев за промени в Конституцията.

"Българските политици трябва да са отговорни към българската държава. Не мисля, че трябва да ми падате на колене и няма да ви помогне", допълни той.

"Празниците са за всички. Това не означава, че ако има някое престъпление, прокуратурата няма да работи. Краткосрочно е формирането на екипа ми. Прокуратурата не е малка структура. А целите на прокуратурата са след 7 години тя да стане отворена и открита към болките на хората, по-динамична. Обидно е за държавата да се палят и обират хората в къщите им и държавата да не ги защитава. Ако държавата не може да реши проблемите с телефонните измами, кой проблем можеш да решиш? Извършители са един необразовани хора, ако не можеш с този проблем да се справиш това означава, че трябва да закриеш държавата. С добро планиране и работа, на годишна база имаме с над 50% намаление на телефонните измами. След 18 октомври имаме една телефонна измама. Втората тема винаги вървят корупцията и съм сигурен, че след няколко години нещата ще се променят. Да ви приличам на човек, който се притеснява? По-скоро от мен се притесняват.

Аз по принцип нямам зависимост, освен от семейството ми. На всеки прокурор зависимостта трябва да е от закона. Аз, докато съм главен прокурор, дай Боже да е цял мандат, няма да допусна и ще подкрепям прокурорите, които да преценяват на кой и какво обвинение да бъде повдигнато. Не може медии да казват, че този е виновен или не е виновен", набеляза целите си през своя мандат.

"Трябва да е ясно, че прокуратурата се занимава с престъпления. Има нарушения на морала, има административни нарушения. Наказателното правораздаване е 10%, но сме виновни за 10% - делбите, бракоразводните дела, административните дела... това обяснявам на мои приятели, които са далеч от системата. Там наред ли е всичко? Там няма прокурори", разясни още Иван Гешев пред камерата ни.

"Всеки случай трябва да е конкретно анализиран. Може да се дължи на некачествено разследване на МВР, може да има грешка на съда, може да има грешка и на прокурора. Аз имам много приятели съдии. Изгражда се един безгрешен образ. Законодателството е морално остаряло, има трудности. И който европейски прокурор да дойди и да работи тук, ще се чуди къде е попаднал. След 1989 г. едва сега виждам как се възстановява системата. Много е лесно да прехвърля вината върху някой друг. Пропагандно ще седи добре за прокуратурата, но не е добре за държавата. Имам чувството, не визирам съда, все едно в магистратурата се създаде една секта. Там става въпрос за вяра - вярваш или не вярваш. Това е като системата за разпознаване на натовските самолети. Ако си магистрат от нашите, си добър, ако не си от нашите, си лош", сподели още главният прокурор.

"Да, брат ми е в НСО, чухме се, поздравихме се. Над 20 г. той е полковник, ако не бъркам, може и да е подполковник. За децата най-важното е, аз го казах, трябва да могат да защитават позиции. Да имат здрави морални устои, да знаят и да уважават българската история и традиция, знаете какво се случва на дърво без корен. Надявам се на базата на тези неща, на базата на възпитанието, да направят нещата, които смятат за правилни. Най-голямото на един родител щастие е детето да се реализира там, където иска. Решенията трябва да си ги вземат те.

Невинаги самооценката на един човек е най-правилната. Не знам кое мое качество мога да отлича за длъжността, която заемам в момента. Харесвам много мисълта и в голяма част се отнася за мен - "Мога да вървя бавно, с малки крачки, но никога няма да вървя назад", сподели малко за личния си живот Иван Гешев.

Накрая главната редакторка на ПИК Звездомира Мастагаркова подари за утрешния рожден ден на Иван Гешев личен хороскоп за него и мандата му, изготвен от астроложката Алена.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО) Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК