САМО В ПИК TV! Любомир Каримански с разбиващ коментар: ГЕРБ-СДС са оставили Асен Василев да прави каквото си иска. Мафията се захранва през Министерството на финансите (ОБНОВЕНА/ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият депутат от ИТН Любомир Каримански с горещ коментар пред камерата на ПИК TV.
Пред Соня Колтуклиева той споделя впечатленията си за измъчения коалиционен кабинет, ГЕРБ ППДБ и финансовата политика на Асен Василев.
Преди началото на разговора Каримански подари на Колтуклиева чудесен букет - за нейната годишнина от сватбата.
"Най-богатото нещо в нашата страна е човешкият потенциал, който ние трябва да развиваме. Но досега никой не инвестираше в това. Нямахме общ подход към процесите в държавата, които естествено трябва да следват развитието на човешкия потенциал", заяви разговора Каримански.
Казуса "Чаталджа" и шуробаджанащината в ПП той коментира с думите:
"Свикнал съм да бъда обективен човек. Не мога да прилагам два стандарта. Затова в интерес на обективността - това, което стана за ЕИБ, цялата кандидатури на г-жа Лорер тя да присъства в борда, не е най-тежкият проблем на държавата. И дори вътрешната интрига вероятно не е била дотолкова силна, че да удари там, където трябва".
"Има един по-значим проблем и той е "Власт възпира власт" Тъй като г-жа Лорер под една или друга форма ще участва в Министерството на финансите, или като част от политическия кабинет, тя се явява в изпълнителната власт. От друга страна - Даниел Лорер е в законодателната власт. Е как да стане така, че законодателната власт да повлияе на изпълнителната, при условие, че те са семейство", отбеляза още той.
Според Каримански концентрираната власт около финансовите средства става инструментариум за влияние върху политическите процеси.
Колтуклиева обърна внимание, че Асен Василев освен министър на финансите, ще отговаря и за еврофондовете. "Онези митични пари, които закъсняха от кабинета на Четворната коалиция, ще пристигнат да ги управлява той. Той, който си сложи приятеля от Дубай Румен Спецов отново за началник на НАП. А през НАП могат да се генерират или разбиват бизнеси, могат да се унищожават човешки съдби", заяви тя.
Каримански се съгласи с това и заяви: "Може би тази арогантност се дължи на това, че партньорите от ГЕРБ-СДС са оставили Асен Василев да прави каквото си иска. Онова, което чухме от записите, то става по плана, по който го чухме".
"Нека да бъдем и по-детайлни за МФ. Министърът на финансите трябва да има публично CV, за да може да убеди всеки гражданин с какво той ще привнесе за увеличаване богатствата на страната", заяви още Каримански и попита откъде идва подготовката на Василев в публичните финанси.
"Асен Василев е бил предприемач. Изведнъж от самочувствието, което му се напомпа от едно предишно правителство като министър на енергетиката, при президента Росен Плевнелиев и при цялата пропаганда на конвенционалните медии, той бе наложен като най-добър бюджетар", коментира още финансистът.
По телефона бе включен социологът Татяна Буруджиева - относно очакванията Иван Гешев да влезе в политиката.
"Големият проблем в българската политика е, че има доста властови позиции, които като ти свърши мандатът или както се случи при него - като му прекратиха мандата, хората продължават да се чувстват изкушени "да работят за общото благо", вместо да си работят за професията", заяви Буруджиева.
Според нея "още по-неприятното е че не просто политическите постове изкушават по този начин".
Колтуклиева репликира, че Гешев не е изкушен от властта, но не му е оставена друга възможност да покаже, че е готов да се пребори с тенденцията на брутално навлизане на политиката в правосъдната система на терена на политиката.
"Да, това е възможно, тъй като стъпките, които се правят в момента, не могат да бъдат наречени по никакъв начин "реформи". Аз лично съм много скептична в това отношение", заяви Буруджиева.
"Сега Гешев тръгна тепърва по едно поле, на което не е достатъчно само да си пламенен привърженик на делото на Апостола. В политиката влизаш обикновено не за да правиш революция. Така че тези първи стъпки на Гешев за мен са с противоречиви послания. От една страна той тръгва за революция, от друга страна - влиза в политиката, а политиката в демократичните държави не е терен на революции", отбеляза още социологът.
На въпрос откъде ще намери финансиране и откъде ще се сдобие с електорат, Буруджиева заяви: "Ако тръгне апостолски, той няма много голяма нужда от финансиране. По-големият проблем е откъде ще се наберат избиратели... Битката е вече в очертаните електорати. И тъй като на терена останаха само твърдите избиратели, сериозна, мисионерска работа е да накараш разочарованите отново да гласуват".
Татяна Буруджиева заяви, че приветства всеки нов политически проект и пожела "много търпение на господин Гешев". "Българите са дълбоко консервативни, но в същото време тези консервативни ценности все още не са се превърнали в мотив и основа за политическо поведение. Така че нещата не са никак леки".
Запитана дали ще успее Гешев да разцепи партията на Бойко Борисов, тя заяви: "Не. Цветанов не успя и Гешев няма да успее... Загубата на властта преди две години, изборният цикъл и това, което бяха принудени да направят за това правителство... Местните избори ще покажат всъщност кондицията на ГЕРБ. А при тази ситуация на местно равнище консервативният вот - да си осигурим спокойствие и да гарантираш участието на своите хора в листите ще бъде много силно и много трудно ще се наместват нови субекти".
"Надявам се, че професионално и мъдро ще постъпи екипът на Гешев и ще изградят конструкцията си с добри основи, вместо да се чудят кого да "отцепят", заяви още Буруджиева.
Тя допълни, че точно на национални избори Гешев ще може да покаже своята аура.
Търпеливият събеседник в студиото Каримански продължи с коментара си за ситуацията в Министерството на финансите.
"Министърът на финансите наистина има ключово значение в един кабинет. И докато не се прекъсне връзката на мафията с държавата, държавата ще може да захранва мафията именно през МФ", отбеляза той.
"В момента, в който структурата на съдебната система е изкривена, ние виждаме, че в натрупването на проблемите в публичния сектор, дават на "малоформациите" да действат в съчетанието между частния бизнес и държавата", заяви още Любомир Каримански.
Можеше да се използва бюджета на служебното правителство, като той се актуализира. Но трябва да се внесе бюджетът и за 2024 година. сега ще се загуби много време. Нека видим какво ще стане през следващите две години. Особено комплицирана е ситуацията с вдигането на пенсиите с 12 процента, а и минималните работни заплати ще са със скок. Така темпът на разходите ще е в пъти по-висок от темпа на приходите. Това означава, че инфлацията ще е възпираща на приходната част, коментира Каримански.
В разходната част няма възможност за съкращения и постигане на дефицит от 3%. Намаляването на капиталовите разходи ще е много трудна задача, още повече че новият военен министър иска да се похарчат пари за превъоръжаване. В тази посока е и политиката на президента.
Има и край на период от европейски програми, където трябва да има концентрация на капиталови разходи. За това трябва и национално финансиране. И ако ги искаме тези средства, това отново ще е разход, което ще е заплаха за устойчивата инфраструктура в държавата, коментира Каримански.
За 23-та година ще се успее с 3 процента дефицит, защото за първите три месеца нищо не се инвестираше в държавата. Това бездействие и спестяване на разходи, но това е за сметка на бедствията, каза Каримански.
Той акцентира на хоризонт до 2026 година и какво ще получим от Брюксел.