САМО В ПИК TV! Проф. Антоанета Христова разкри кроежите на Румен Радев покрай датата на изборите 28 март (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политическият психолог проф. Антоанета Христова разкри кроежите на обитателя на президентството Румен Радев, парламентарните избори да се проведат в първия възможен ден - на 28 март 2021 г.
Защо Радев обяви почти едновременно плана си за възстановяване и устойчивост на България и датата на вота? Защо БСП се скара на политическия си продукт на "Дондуков" 2 по този повод?
Кои партии са подготвени за кампанията си в толкова кратък срок? Колко политически сили могат да разчитат, че ще влязат в следващия парламент? Ще се сбъдне ли мечтата на Радев да състави служебен кабинет догодина?
"Това е характер, прозира във всяко действие на Радев, неговите особености. Той прави винаги бърза реакция без да проверява всички аргументи за и против тази реакция. Вътрешният му импулс за действие е по-силен. Когато ти имаш възможност да предложиш дата между 27 март до 26 май, имаш голям марж на възможност, винаги изборът проектира азът. Виждаме липсата на разговор с политическите сили. Това е особеност, на която трябва да се обърне внимание. Не е консултирано с БСП, с външните политически сили, с управляващите. Да приемем, че той би могъл да го направи сега, но това бързо вкарване на датата означава, че той иска Борисов да падне и да си отиде от властта и второ - не се интересува от готовността на политическите сили и трето - повече хора да излязат", коментира проф. Антоанета Христова.
"Ако не се интересуваш от това, той твърди, че иска честни избори. Единственият начин, доказано е в света, да имаш честни избори, е да излязат да гласуват повече хора", изтъкна проф. Христова.
"Всички политически сили, които на практика показват, че са с теб и са разчитали на неговата революционност спрямо управляващите, тези сили да са във форма, да се се наложили, структури да са направили, да са се наложили като сериозна алтернатива, това трябва да го помислиш. За да не го помислиш значи, че не се интересуваш", продължи тя.
"БСП също не са във форма, те не са готови. Имат проблеми във Варна, със структурите по места в страната. За него моментната картина, която се представя, напълно го удовлетворява. А тя показва, че трудно ще се формира правителство, ако влязат ситните партии. Има много въпросителни към момента и тази нестабилност, която се прогнозира, може би го устройва. По този начин максимално дълго, до месец май, и евентуално не се сформира правителство и се насрочат нови избори, той ще управлява държавата със служебен от месец май до януари, когато му изтича мандатът", разкри тя картите и целта на обитателя на "Дондуков" 2.
Според нея, целта на Румен Радев, е да направи избори на есен две в едно.
"Тези отношения на съпротивителност между БСП и Радев не са ми достатъчно убедителни. Това, че той не се съобразява с техния комфорт, наистина е повод за червен картон. Но до този момент всички коментири и движения срещу него от страна на Корнелия Нинова, не съм видяла позитив в дълбочина", коментира отношенията между "Дондуков" 2 и "Позитано" 20.
Освен това левите избиратели били съгласни с провеждането на изборите на 28 март. Те се надявали, че въпреки всичко, партията им щяла да се подготви добре за вота.
"Изборите се готвят да се случат така, че ако ГЕРБ имат добри резултати, да не бъдат признати от останалите партии. Ще станат скандали, ще се превръщат определени събития в медиите, както беше с Костинброд. Мисля си, че българското правителство, трябва да се приготви за такава критична ситуация - ако ГЕРБ не спечели, което е все по-малко вероятно, няма да се случат тези скандали. Единственият начин това да бъде предотвратено и да бъдат признати изборите, е да се поканят външни наблюдатели, а не да не оставим нещата на нашия си батак", предупреди проф. Христова.
Тя изтъкна, че освен всичко друго, трябва да се реши и въпросът със сигурността на гласоподавателите, за да няма струпване на хора в условията на пандемична обстановка. Това пък правело организацията много трудна.
Според нея, Радев трябва да подходи отговорно и да събере всички политически сили, заедно с медицинските и здравни власти, за да се решат тези проблеми. "С тази реакция в момента, президентът не показа това", посече го тя.
"Моето мнение е, че за тази дата, са готови само ГЕРБ и ДПС", анализира още ситуацията гостенката в студиото на ПИК TV.
"Той не играе роля на президент. В момента ролята е на партиен лидер. Това е заявка, че той може да поведе политическа партия в някакво бъдеще. При него в скоро време това не може да се случи. Аз мисля, че има ефект на разочарование, че той ще хвърли президентството, ще хукне да направи партия и ще тръгнат всички след него. Той все още поддържа този образ чрез такива действия, но те не звучат убедително. Не мога да се ориентирам в приоритетите му", анализира още проф. Христова поведението на Радев.
"Това беше ситуация, в която той се опита да покаже действеност, която в момента му липсва, действеност не само на думи на революция. Това не му е работата", заяви политическият психолог повече за странната среща с учените от БАН и идеята за дроновете на поклонника на пауър пойнт.
"Най-верните хора, твърдото ядро, това е малък процент. Хората, които могат да пренебрегнат всичко в името на БСП, могат да пренебрегнат унижението да си член на партия, която виждаш, че всички демократични процедури, са пренебрегнати. Това е натискане на собственото ти убеждение, на лявата ценност. Щом можеш да издържиш и не си тръгваш, групата на тези, които си тръгнаха, са точно такива - носят левите идеи и това унижение им идва в повече. Това не е секта, това е политическо действие, в това няма нищо престъпно", прокоментира проф. Христова и появата на новата лява партия на отцепниците от БСП.
"БСП в момента е в много тежка форма. Това поведение не предполага мотивация за провеждане на избори.Това не ме кара да мисля, че ще имат много добър резулат", прогнозира още тя.
"Има едно голямо неизвестно - как се управлява кризата. Ако правителството наложи строги и успешни мерки и покаже, че знае и води, хората все повече икономически се успокояват, това го показа и нашето изследване. Единствената силна стресова причина, фактор, е заразата. Ако той, Борисов, управлява този процес и до седмица ще се изплатят парите, които бяха обещани, ще излезе Борисов устойчивият, единственият, който чисто прагматично дава решения и действия. За другите не може да се каже нито едно от тази теза. За него е много важно да управлява процеса с по-твърда ръка. Примерно едно БСП, което не влиза в парламента, противоречи на това основно послание, даването на устойчивост и сигурност. Това е вредно поведение на БСП като политическа сила. И другите партии трябва да съобразяват поведението си със ситуацията. Виждаме, че това се опитва да го прави само ГЕРБ, колкото и да ги обвиняват. Те се опитват, виждаме го. Докато тук, нямаме и опит", продължи проф. Христова с анализа си на ситуацията у нас в политическия живот с оглед на наближаването на изборите.
"Това, че си втори-трети-четвърти избран на изборите, трябва да го приемеш. Това е доста депресивно състояние, много малко хора оцеляват в тази роля, но трябва да го приемеш", завърши политическият психолог.