САМО В ПИК TV: Първан Симеонов с разтърсващ анализ за фалшивите новини на БСП, отчета на Румен Радев и шансовете на партиите на изборите (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политологът от "Галъп" Първан Симеонов прави разтърсващ анализ на отражението върху доверието на партиите и нагласите за изборите след шумните скандали покрай "Йончева гейт", фалшивите новини за Боил Банов, конгреса на БСП, отчета на президента Румен Радев, острата реч на премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов пред партийния актив и сблъсъците между патриотите за явяването им на евровота.
"Смущаващо е, че говорим не за записа, а затова как е направен", каза Симеонов.
"Като че ли свикнахме и си дадох сметка, че в предходните ни годишници най-интересната тема е била външната политика. А в този годишник най-интересната тема са вътрешните скандали. Това е сблъсък между партийни агитки. Отваря се шанс за новите неща. Вече близо 20 години българите постоянно търсим новия, кандидати не липсват", продължи той.
"По-скоро обществото съчуства на Елена Йончева, защото тя няма такъв партиен имидж. Не съм наясно с детайлите", коментира гостът в студиото на ПИК TV. "Повече губещ ми се струва ГЕРБ. Борисов понякога се дистанцира от своята партия, такъв му е маниерът", допълни той.
"В конкретния случай хората се вълнуват повече от това кой е изправен пред съда. Това искахме през годините. В БСП най-големият проблем е самозатварянето. Сега им дадоха коз. През Йончева могат да направят това. Ние вече влизаме в кампания", продължи с анализа си Симеонов.
"Радев показва, че колкото повече го удрят, толкова повече се втвърдява. Той в общи линии има едно политическо поведение - да отговаря на въпроса с въпрос и обикновено прави контра. Това, което очакват от него хората, е да протестира енергично, той затова беше избран. През Радев БСП успя на втория тур да фокусира протестните нагласи. Ако не се биеш със статуквото, заприличваш на него. Ако се биеш прекалено с него, пак ставаш част от пейзажа", коментира социологът.
"Това, което се учудвам, че Борисов му се върза. Той влезе в сбиването и това значи, че малко си изтърва нервите. Единият е доста време на терена, другият има повече време на терена. В последното тримесечие на 2018 г. ясно се вижда, че надолу потеглят всички показатели. Вижда се как всичката власт - парламент, правителството, президентството, потеглиха надолу", синтезира ситуацията у нас през 2018 г. Симеонов.
"Бих мислил първо за Мая Манолова и Слави Трифонов. Те загравят край тъчлинията. През 2014 г. АБВ се оказа, че взима 50-70 хиляди души, но остави 100 000 души в нищото и те не отидоха да гласуват. Помните ли какъв ефект търсеше БСП преди президентските избори - обединяване с АБВ. Подозрително често виждам АБВ по телевизора. В този дух говори онзи ден и Георги Първанов. Да, първоначално е възможно появата на нещо ново отляво и да засегне БСП. Това решава един главен въпрос на БСП. Тя има тавани, няма с кого да се съюзи. БСП има един вечен въпрос - как да се отвори към центъра", отговори той на въпрос на водещата Ива Николова къде може да се позиционира Румен Радев, ако реши да прави партия.
"БСП е пределно мобилизирана, но има проблеми в средния ешелон. Той не харесва Нинова в част от случаите. Редовият бесепар обаче я харесва. Радикализирайки се, отивайки на крилото, аз казвам затваря се, но западният свят харесва радикалните идеи. Тръмп е президент на световната №1 сила. Въпросът е ще падне ли ГЕРБ под БСП. ГЕРБ запазва малка преднина, не е онази, която имаше от няколко процента. При всяко управление има дежурно износване. Боят, който те се бият помежду си, им помага и държи ГЕРБ да не падне", продължи с експертния си анализ на политическата обстановка Първан Симеонов.
"Мнозина много пъти предричат, че ГЕРБ ще рухне, но не става точно така. Едно от най-заплашителните неща за ГЕРБ са самите себе си. Те са партия на европейското финансиране. Хората свикнаха, че се правят някакви неща с европейски пари. Не само свикнаха, ами и изискват. ГЕРБ може да падне жертва на свръхочакванията, които сам създава. Няма какво да се сърдят на хората. Това е опасността - да не се самозабравят", анализира ситуацията в управляващата партия ГЕРБ социологът. И уточни, че самозабравянето идвало, когато хората ставали виновни за провалите. "Големият проблем на Борисов е, че той се опитва да реши всеки проблем".
"За ДПС вече я няма заплахата ДОСТ. Те изглеждат добре. "Обединените патриоти", ако останат обединени, имат поводи да мечтаят не само за мандат, а за два. Понякога се чудя кое е по-добре за тях - да останат заедно или да се разделят. Те имат един коз и те го играят - мажоритарното, през личност. Джамбазки се оказа един от най-активните евродепутати. Той е свежо попълнение в политическия живот. Ние винаги търсим свежото, младото, новото. Разклатени са от тези трусове и въпреки всичко трябва да са много слаби политически играчи, за да останат извън борда. В десницата е "Да се разделим, за да се обединим". Там са малко скрити политици. Чисто социологически там нямаме много бум. Те трябва да си вземат поуки от всичко това, което им се случваше. Десницата свърши работата, изнесе прехода, но не си намери нова", коментира останалите политически субекти и играчи преди европейските избори Симеонов.
"Българското общество не е чешкото или полското, при тях социализмът обузда обществото. Има хора, които и днес ги съществуват, защото са социализирани по онова време. БСП съвсем не сдаде властта през 1989 г., та се прелегитимира на изборите през 1990 г. Всичко това обяснява защо БСП си остана жилава организация. Там има много силна идеологическа позиция, БСП има идеология. Проблемът там не е толкова в лявото говорене. Проблемът там е, че по едно време тя влезе много силно националистически. Националната идея беше табу, а другата беше социалната. В един момент се оказа, че има две идеи, които са набутани в ъгъла, но хората си ги искат, махалото се връща", сподели още гостът ни в студиото по въпроса, защо БСП единствена остана от старите партии.
"Нов играч ако се появи. Има шанс, иначе не би се появявал. На последните избори гласуваха 2,3 млн. души, това са 120-130 000 гласа, достижимо е", завърши гостуването си в ПИК TV Първан Симеонов.