BG EN

САМО В ПИК TV! Социалистът Асен Димитров вещае крах на "новата левица", разби на пух и прах бъдещата коалиция ПП-ДБ: Христо Иванов, Атанасов и Петков винаги са били заедно - достигнаха пика си и затова се прегрупират (ВИДЕО)

Епицентър

САМО В ПИК TV! Социалистът Асен Димитров вещае крах на "новата левица", разби на пух и прах бъдещата коалиция ПП-ДБ: Христо Иванов, Атанасов и Петков винаги са били заедно - достигнаха пика си и затова се прегрупират (ВИДЕО)

80363
на 07.02.2023
САМО В ПИК TV! Социалистът Асен Димитров вещае крах на новата левица, разби на пух и прах бъдещата коалиция ПП-ДБ: Христо Иванов, Атанасов и Петков винаги са били заедно - достигнаха пика си и затова се прегрупират (ВИДЕО)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Новата левица или обединение трябва да включват политики и идеи, които наистина са нови. Зад това понятие "ново" обаче не стоят някакви нови тези или формулировки за модерното ляво или концепция, която да дава нов образ за управление на държавата с леви инструменти като противовес на онази смешна концепция "леви мерки с десни похвати". Няма как това нещо да напълни със съдържание представите на публиката за появата на ново ляво обединение или нова лява формация, която няма предходна история и не е декларирало параметрите на своята политическа изява. Така коментира пред ПИК ТV появата на лявото обединение Асен Димитров, член на ръководството на партия "Българска прогресивна линия".

препоръчано

Той подчерта, че в това ново ляво са АБВ, които в един период са били партньори на ГЕРБ, в друг на БСП, а трети път са участвали самостоятелно. Според него това по никакъв начин не им дава характеристика на устойчива лява формация с идейна платформа.

"Мая Манолова възникна по същия начин. В революционната ситуация през по-миналата година около Румен-Радевите опити за създаване на политически процес, тя беше във формация с Европейската народна партия, която е определено дясна, Отровното трио и тн. Независимо от това, че тя в личните си изяви в качеството си на омбудсман имаше достъпност до социални групи, това по никакъв начин не изразява леви политики, това е просто продължение на функцията й на омбудсман", категоричен е социалистът. 

Според него това "ново ляво" няма как да отвори ветрилото на лявото пространство и да покрие дефицитите, които са се получили от отлива на електорат от БСП. По думите му има разлика в това да печелиш и да губиш избори. Той отбеляза, че от 10 ноември до днес БСП не е губила избори, защото винаги е имала присъствие в парламента и не е изчезвала от политическия небосклон. 

"За разлика от десните, които от време на време са изчезвали от парламента и след това рефрешвани и ребрандирани след СДС - като Демократи за силна България, Реформаторски блок или други конфигурации, които са изплували отново, но около границата на 4%. Докато БСП винаги е имала устойчиво присъствие в парламента, независимо от моментните спадове", допълни Димитров. 

Според него всичко, което се случва в момента в ляво, е насочено, за да се ерозира БСП като присъствие в политиката, отколкото в това да се създаде нещо по-модерно и по-устойчиво. По думите му тези хора, ако наистина са честни пред своите избиратели, трябва да консолидират подкрепата за лявото и да го измерят на идващите избори, след което да потърсят решение на тези междуособни борби, защото има и истински леви субекти, сред които е и Българска прогресивна линия, които имат нужда от време и спокойствие, за да се изгради като устойчив политически субект. 

"Ние не търсим вариант в една компресирана среда да се сбием с популистки лозунги и да минем 4%, какъвто е прецедентът на някои други, и след това да изчезнем, както някои формации, които се появиха и изчезнаха. Ние търсим събиране на подкрепа на конкретни обществени структури и конкретни интереси и задачи, които обществото ни трябва да решава и в бъдеще. На челно място е култура, образование, екология, енергетика. Защото тези, които на времето излязохме от БСП и създадохме Българска прогресивна линия, бяхме в основата на идеята за продължаване на позицията на България като важен фактор в енергетиката в региона и развитие на ядрената енергетика. Това към днешна дата се оказа неотменим процес", припомни Асен Димитров. 

Според него в процес на обединение има два показателя и те са или силна личност, след която да тръгнат хората, която да е основа за нова, модернизирана лява платформа, или да има център, който да има основание и претенция да е притегателен център, какъвто е БСП като единствена парламентарно представена лява партия. Според него поканата на Нинова към тях да се върнат в БСП е била малко преиграна.

"Нинова в този смисъл мина малко границата. Не може да не си толерантен към другите организации, зад които все пак седят хора и идеи. Не може така автоматично "разтурете си партиите и елате да сме заедно". Тя е длъжна да инициира диалог и това е дълъг процес. Тук въпросът е който влиза, как влиза? С кални ботуши ли влиза, с мръсни цели ли влиза и защо търси участие в някаква коалиционна форма. Всички тези, които направиха тази сбирка, работят, за да бъде свалена Нинова от поста, а не за устойчив ляв проект", допълни Димитров. 

По думите му диалог трябва да има между системните политически партии. Той припомни, че това са партии с авторитет и членска маса. Според него те са прогнозируеми политически сили и трябва да проявят отговорност. 

"Тези манипулативни и ултимативни харти, които поставят ПП - "5-6 точки дневен ред, които на всяка цена, ако не ги изпълните, ние с вас имаме червени линии", това не са неща като да ги поставят партии, които да са измислили разковниче как България да отиде на качествено ново ниво на стандарт и регулация. Ние вече не можем да усетим нюанса на лявата и дясната политика заради базисни неща, които липсват. Точно системните партии са тези, които трябва да седнат и да поставят срокове и правила, в които тези проблеми да бъдат решени. Никой не може да спекулира, че те са негов приоритет и е открил ключа за излизане от кризата", категоричен е социалистът.

По думите му това, което се прокламира като нова формация и коалиция на ПП и ДБ, не е нова. Според него това е една имагинерна маса, която съществува от периода на разпада на СДС.

"Това е наследството на Костовския модел на правене на дясна политика и на десни партии. От ДСБ до наши дни, там Атанас Атанасов носи на гърба си раницата със скрижалите на Костов. Той затова е дежурно пришит във всички десни формации. Атанасов е носител на наследството на Костов и е задължителен компонент във всички гарнитурки. Тръгваме да правим модерно дясно - ДБ. Кого виждаме на учредяването му? Там са Кирил Петков и Христо Иванов. Иванов прави проект, който прави пик, не достига до парламента и изпада и се търси веднага нов вариант и се явяват други хора като Прокопиев и разни други. Появява се друг по-модерен "харвардски" вариант, по подобия на царския маниер на правене на политика. Едни млади нови момчета, които ще ги вкараме в политиката. Използва се и Румен Радев в лабилния му период, че е пред втори мандат да им даде подкрепа и тн. В крайна сметка тези за 7-8 месеца пак достигнаха пика и сега прегрупираме, преструктурираме, едно ново ребрандиране и обратно ги връщаме, за да получим сбор, който що-годе да ни докара резултат. И събираме отново накуп Христо Иванов, Атанас Атанасов и Кирил Петков, които винаги са били заедно. Има ги и на снимки, Кирил Петков и Христо Иванов ги има на снимка. Няма сега тепърва да се снимат като учредители на нова формация", пошегува се Асен Димитров. 

За референдума на Слави Трифонов той е категоричен, че това е търсен предизборен ефект. По думите му партиите имат по-голямо ниво на представителство от един мажоритарен президент. Според него дори и при президентска република този президент пак ще бъде издиган и избиран от политическите партии и тяхната членска маса. 

"Трифонов няма вече този статут да променя системата. Той мина през властта неудачно. Ще го запомнят хората с това, че за целия си период не можа да направи нито едно пълноценно и ефикасно участие, въпреки че с появата си можеше да бъде основа за създаване на някакъв нов политически диалог, и за създаване на правителство. Сега търси нови ефекти и това е референдум за президентска република. Обаче каквато и власт да получи президентът, той отново ще е президент на някоя партия. Този президент ще получи власт, която редуцирано отново ще бъде власт под някаква форма еднопартийна, само че в по-голям мащаб. Радев, който в момента е президент, до каква степен е мажоритарно избран? Избран е мажоритарно заради принципа на пряк избор. Оттам нататък нека каже освен общностите на партийните структури, с колко други различни се е срещнал по време на кампанията си? Той си е изцяло продукт на еднопартийния модел на издигане на кандидатура, както и Плевнелиев, както и всички предходни президенти. Държавата така е устроена, че ако този човек е независим или извън партиите, то той ще е зависим от някакви олигархични кръгове, които ще имат влияние върху медиите, за да получи популярност", заключи Асен Димитров. 

Целия разговор вижте във видеото.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за събота - Близнаците да не правят необмислени изказвания, Скорпионите да бъдат предпазливи при пътуване САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за събота - Близнаците да не правят необмислени изказвания, Скорпионите да бъдат предпазливи при пътуване
ПИК TV x
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Доц. Борислав Цеков за 2024 г.: Провалът на Промяната и историческият триумф на Тръмп (ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Доц. Борислав Цеков за 2024 г.: Провалът на "Промяната" и историческият триумф на Тръмп (ВИДЕО)
ново
Днес: 44
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК